Other Works
Similiar Projects

Smash Food Works

Mahal Mimarlık / Ural tarafından tasarlanan restoran İstanbul Kadıköy'de yer alıyor.

Tasarım ve inşaat süreci yaklaşık üç ay süren proje işverenin talebi doğrultusunda eskitme malzemelerin ağırlıklı olarak kullanıldığı üç katlı bir steak house olarak tasarlanmıştır. Çalışanları ve sahibi ‘Mutfak Sanatları Akademisi’nden olan Smash Food Works Kadıköy, Mühürdar caddesi ve Balıkçılar çarşısının arasında konumlanmaktadır. Sokakta tarihi bir yapı olması nedeni ile gerekli tadilat izinleri alındıktan sonra cephede boya dışında bir uygulama yapılmamış olup, çalışma ağırlıklı olarak iç mekanda yürütülmüştür. Binanın müstakil olması sebebiyle çatı bakımından, alt yapı çalışmalarına kadar bütün süreç tarafımızdan yürütülmüştür.

Smash Food Works uygulama sürecinde yaşanan zorluklar, binanın çarşı içinde bulunması dolayısıyla sirkülasyonun çok yoğun olduğu bir yerde konumlanması ve cephesinin darlığı idi. Tasarımda cephenin darlığını örtbas edecek yatay ve keskin çizgiler tercih edildi. Kullanılan eskitme malzemelerin mekanın genç ve enerjik ruhunu yok etmemesi için kurumsal renk ile uyumlu olacak şekilde mavi ve turuncu tercih edilerek tasarım hareketlendirildi. Butik bir steak house projesi olan Smash Food Works, işverenlerin talebi doğrultusunda giriş kat dış bölümde iki masa ve mutfak, birinci kat ve teras katta ise tamamıyla oturma bölümü olarak tasarlandı. Mutfağın zemin katta ve sokaktan geçen kişilerce görülebilir olması, işverenin şeffaf çalışma anlayışı doğrultusunda tercih edildi. Aynı şeffaf bakış açısı ile giriş kat ve teras katta tüm doğramalar sökülerek mevcut mimari elemanlara hava perdesi eklendi ve iç-dış mekanların arasında bölücü hiç bir unsur bırakılmadı.

Oturma bölümlerinde müşterinin kendisini rahat ve enerjik hissederek hepsi el yapımı olan lezzetleri keyifle deneyebilmeleri amaçlandı. Bu nedenle bu katlarda renkler daha baskın olarak kullanıldı. Giriş kat sağ duvarda merdivene paralel olarak başlayarak, dış mekanda bulunan çiçekliğin bitimine kadar uzanan yekpare zik zak bir parça kullanılarak hem içeri giren müşterinin üst kata yönlendirilmesi amaçlandı hem de mekanın bütünlüğünü ifade ederek dikkat çekmek istendi.

Sonuç olarak işverenin anlayışlı ve profesyonel yaklaşımının da büyük etkisiyle keyifli bir çalışma ortaya çıktı. Bugün bizlerin de gidip zevkle oturduğumuz ve leziz tatları ile müşterileri kendine hayran bırakan Smash Food Works kullanıma açıldı.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Kadıköy
Employer: Haluk Aydınoğlu
Ana Yüklenici: Mahal Mimarlık / Ural
Projcet Manager: Gülçin Ural
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 45 m²
Total Construction Area: 60 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ayşe Gülçin Ural