+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

TÇMB Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

DB Mimarlık ve TeCe Mimarlık tarafından tasarlanan lise yapısı, 2010 yılında Arkitera İşveren Ödülü'ne layık görülmüş ve ARKIV Seçkileri 2009'da yer alıyor. Tasarımcıları TÇMB Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ni şöyle anlatıyor:

Tasarlanan lise kompleksi Milli Eğitim Bakanlığı'nın bugüne dek süregelen eğitim binası formatının tamamen dışına çıkmakta. İlk algılamada kompakt bir tekil yapı imgesine sahip olan lise aslında son derece girift ve zengin bir mekansal kurguya sahip. Bunun keşfedilebilmesi ancak yapının içindeki yaşantının deneyimlenmesi ile mümkün olacak. Bu mekansal kurgu önceden verilmiş bir karar olmanın ötesinde, yapının ait olduğu topografya ve mimari programın içeriğinden türer.

Barındırdığı işlevlerin çeşitliliği bu yapının neredeyse bir kültür merkezi olarak da yorumlanabilmesini sağlar. Lise kompleksi temel ihtiyaç programını oluşturan derslik ve yönetim hacimlerinin yanında 400 kişilik konferans salonu, sergi holü, fuaye, atölyeler, laboratuarlar ve kütüphane hacimleriyle birlikte zengin bir eğitim atmosferini barındırır. Tasarımın ana fikri bir "yaşam omurgası " teması üzerine kurulu. Tüm okul yaşantısı ve okul programını oluşturan yapılar, bu omurga ve açık alanlarla ilişkili. Yapı içindeki yaşam alanlarını bir uçtan diğer uca bağlayan bu yaya promenadı bir toplanma-buluşma-gezinti mekanı olarak tasarlanmış.

Oluşturulan iç avlular, okulun içinde konumlandığı çevre içinde kışın hakim rüzgara, yazın da sert güneş ışınlarına karşı koruyucu ve konforlu bir yaşam ortamı yaratılmasına katkıda bulunur. Böylece pasif güneş kontrolü ilkelerine sadık kalınarak ile mikroklimatize edilmiş iç ve dış mekanlar yaratılır.

Map
Details
Project Location: Küçükbakkalköy, İstanbul
Project Type: High School
Employer: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)
Project Start Date: 2007
Project End Date: 2008
Construction Start Date: 2008
Construction End Date: 2009
Total Construction Area: 15.000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Bünyamin Derman

Cem İlhan