+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğrenci Konukevi Yapıları

A Tasarım Mimarlık projeyi anlatıyor:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Söğütözü Yerleşkesi mülkiyetindeki mevcut yapıları yıkmadan yeni üniversitenin, yeni mekan gereksinimlerini karşılayacak şekilde ilk etaplar içinde düşünülen program uygulanmıştır. Bu etaplarda, eğitim fonksiyonları, idari fonksiyonlar, spor merkezi ve vakıf binası ortak bir avlu etrafında bir bütün olarak ele alınmıştır.

Master plan çalışmaları kapsamında, mülkiyetlerin zaman içinde yerleşkeye eklenmesi ile birlikte yeni gelişim bölgeleri planlanmıştır. Gelişme programı yapısı kentsel doku oluşturma planları ile birlikte gerçekleşiyor. Planlama çalışmalarında eğitim amaçlı kullanılan mekanlar ile ortak sosyal mekanların ilişkileri ile yeni bir yapı dokusu öneriliyor.

TOBB ETÜ Söğütözü Yerleşkesinin gelişim planlaması içinde öğrenci konukevi yapıları için ayrılan alan, mevcut eğitim yapılarının karşısında, Söğütözü caddesi üzerinde yer alıyor. Ortak bir avlu etrafında geliştirilen akademik sosyal merkez yapıları konaklama yapılarını içeriyor. Yerleşimin bu bölümünde tasarlanan akademik konukevi, yaşam merkezi ve stüdyo daireler ile öğrencilere ait konaklama blokları sosyal bir yaşam alanı oluşturuyor. Öğrenciler, gelecekte yapılması düşünülen turizm eğitim oteli ve öğrenci birliği yapılarının arasından geçen yaya bağlantısı ile konukevi yapılarına ulaşabilecekler. Kız ve erkek öğrencilerin konaklamasına hizmet eden yapılar ikişerli birleşimden oluşuyor. Giriş atriyumları ile bloklar birbirine bağlanıyor. Şeffaf giriş hacimleri ile tipik kat yüksekliğinin ve açıklığının dışına çıkılarak ferah girişler sağlanıyor.

Alt katlarda iç avlu ve lobiyle bağlantılı kafeteryalar, çalışma salonları, kütüphane ve ofisler yer alıyor. Üst katlarda öğrenci odaları, ortak mutfaklar ve dinlenme salonları düzenlenmiştir. Dinlenme odalarına ve koridor sonlarına eklenen balkonlar konut yaşamının bir parçasını anımsatan mekan düzenini yansıtıyor.

Kartlı geçişle kat hollerine ulaşılıyor. Her oda iki kişinin tüm mekanı eşit şekilde kullanabilmesi esasıyla tasarlanmıştır. Tek kişilik odalar istenildiğinde çift kişilik odalara dönüşebiliyor. Banyo kapısı tek kanatlı ve çift kasalı olarak çözülmüştür. Kapı açıldığında tuvalet bölümünü kapatıyor ve bu sayede tuvaleti bir öğrenci kullanırken diğer öğrenci duşu veya lavaboyu kullanabiliyor. Yatma ve çalışma birimlerinde ahşap malzeme kullanımı ile yalın tasarımlar önerilmiştir. Ahşap oda kapıları aydınlatma detayları ile birlikte tasarlanmıştır.

Giyinme bölümünde ise giysi dolaplarının yanı sıra ankastre buzdolabı ve su ısıtıcı için özel düzenlemeler yapılmıştır. Odaların içinde giydirme cephe döşemeden tavana kadar devam ediyor. Cephe boyunca açılır kanat önüne eklenen menfez paneller ile doğal havalandırma olanağı sağlanıyor. Yüksek katlarda öğrenci güvenliğini sağlayabilmek amacıyla menfez paneller cephe sisteminin bir parçası olarak tasarlanmıştır. Yüzyıllardır yurt yapılarında kullanılan klasik tuğlalardan referans alarak yapılarda giydirme cephe sistemi ile birlikte klinker kullanılmıştır. Tuğlalar özellikle farklı tonlarda seçilerek malzemenin doğallığı ön plana çıkarılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Yurt
İşveren: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Statik Projesi: Yüksek Proje İnşaat
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 36.700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 70.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk