Other Works
Similiar Projects

Türk Hava Yolları CIP Lounge

Türk Hava Yolları, yeni CIP lounge salonunu, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde hayata geçirdi. Autoban'ın mimari bakış açısıyla yeniden kurgulanan salon, 3.000metrekarelik bir alanda olup günlük 2.000 kişilik kapasiteye sahip.

Birincil hedefi, "Çağdaş Türkiye Deneyimi"ni ziyaretçilere ulaştırmak olan salonun tasarım yaklaşımında mevcut olan mekan içinde ikinci bir kabuk oluşturma fikrinden yola çıkıldı. Geleneksel mimaride yer alan revak sisteminden faydalanılarak kurulan ana strüktür, küresel formların bir araya gelmesinden meydana geliyor. Yalın bir görsel dile sahip olan bu küreler, planda kare alanlara bölünmüş salonu, birbiri arasında geçişlerin sağlandığı bölümlere ayırarak iç mekan kombinasyonları yaratıyor.

Her modülün değişik işlevler üstlendiği CIP Lounge salonunda bulunan kütüphane, sinema, çay bahçesi, restoran, dinlenme odası vb. hizmetler, ziyaretçilerin her biri farklı olan mekanları tecrübe etmelerine olanak sağlıyor. Yolculara salon içerisinde ilerlerken yaşadıkları arama, keşfetme duygusunu veren mekanın organizasyonu, yaratılmak istenen, deneyimi ön planda tutan mimari katmanın doğal sonucu olmuş.

Elektrik ve mekanik sistem çözümü için düşünülmüş modülleri birbirine bağlayan siyah kanallar, aynı zamanda endüstriyel tasarım anlayışıyla üretilen kürelere görsel dengesini kazandıran detaylardan.

Türk Hava Yolları, global hava taşımacılığına ek olarak yeni CIP Lounge Salonu'nda Autoban'ın önerdiği mekan deneyimi ile havaalanı tecrübesinde yeni ve farklı bir boyut yaratmayı amaçlıyor. 

Map
Details
Project Location: Yeşilköy, İstanbul
Project Type: Restaurant / Café / Bar
Employer: Türk Hava Yolları, Do-Co
Ana Yüklenici: Talu Worldwide, Berline
Project Start Date: Şubat 2011
Project End Date: Haziran 2011
Construction Start Date: Mayıs 2011
Construction End Date: Temmuz 2011
Building Plot Area: 3.000 m2
Total Construction Area: 3.000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Seyhan Özdemir

Sefer Çağlar

Efe Aydar

Ebru Tabak

Gökhan Uzun

Sedef Gökçe