Other Works
Similiar Projects

Uğur Apartmanı

AtolyeSİM tarafından tasarlanan Uğur Apartmanı, İzmir’in en merkezi ve hareketli semtlerinden biri olan Alsancak’ta, Kordon’u dik kesen sokaklardan biri olan İtalya Sokakta 500 metrekarelik bir parselde yer alıyor.

Zemin katla birlikte 6 kattan oluşan yapı, toplamda 10 adet konutun bulunduğu, zemin katının ticari amaçla kullanıldığı bir konut projesidir.

İzmir apartmanlarında; istenmeyen güneşi kesme, güvenlik ve mahremiyet gereksinimlerinden dolayı kepenk, panjur kullanımı çok yaygındır. Projenin yer aldığı sokak, konut yoğunluğunun çok olduğu bir sokaktır. Yapının karşı cephesinin doğrudan başka apartmanlara bakması dolayısıyla, mahremiyet ihtiyacını sağlayabilecek çözümlemelere gereksinim duyulmaktadır. Bunun için cepheye (Kuzeydoğu cephesi) özel olarak levha saclardan kepenkler tasarlanmıştır. Bu kepenkler Alsancak evlerinde sıkça görülen kepenk sistemlerinin modern bir yorumudur. Kepenkleri oluşturan levha sacların üzerleri kromatlanarak punch yöntemiyle desenler oluşturulmuştur ve katlanır askılı elemanlarla cepheye monte edilmişlerdir. Tasarlanan kepenklerin kullanıcısının farklı kullanım alışkanlıklarına göre değişkenlik göstermeye imkân veren kullanımı, yapının cephesine dinamizm katmaktadır. Kepenkler kapandığında iç mekânı tamamen karanlık yapmayarak, üzerindeki delikler ile iç mekânda ışık oyunlarına izin vermektedir. Kısıtlı alandan dolayı yapının ön cephesinde kullanıcılar açık çıkma tercih etmemişlerdir. Bunun için yapının ön cephesi gün ışığını maksimum içeri alacak şekilde yere kadar cam olarak tasarlanmıştır. Ön cephede kapalı çıkma hakkından yararlanılmıştır ve bu cephede yaşama mekanları çözülmüştür. Yapı kuzeydoğu, güney batı aksında konumlandırılmaktadır. İç mekanlarda kullanıcıların değişen kullanım alışkanlıklarına göre farklı plan çözümlerine başvurulmuştur.

Yapı cephesinde kullanılan diğer bir malzeme de doğal taş kaplamanın modern bir yorumu olan, arka kısmı fiberglas ile güçlendirilerek inceltilmiş doğal taş malzemedir. Kentsel dönüşüm projelerinde nadir görülen çağdaş ve özgün bir cephe yaratma arayışı tasarımın ana çıkış noktası olduğu için cephede seçilen malzemelerin de yenilikçi yapı malzemeleri olmasına önem verilmiştir.

Yapı kuzeydoğu, güney batı aksında konumlandırılmaktadır. İç mekanlarda kullanıcıların değişen kullanım alışkanlıklarına göre farklı plan çözümlerine başvurulmuştur.

Details
Project Location: İzmir
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Architectural Project Team: Vildan Bayar
Ana Yüklenici: İşcanlı & İnanç İnşaat Ortaklığı
Interior Architecture: Emel Erdoğan, Nurdan Sümer
Construction Drawings: Vildan Bayar
Structural Project: Serdar Kırnaz
Mechanical Project: Metin Güres
Electrical Project: Nuri Sezer
Plumbing Project: Metin Güres
Photography: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Architectural Supervision: Sait İşcanlı
Construction Site Manager: Ahmet İşcanlı
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 500
Total Construction Area: 1750

Pin It
Architectural Offices
Architects

Gözde Susam İnanç