+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Üzülmez Kültür VadisiDoğal çevre geçmiş ve geçmekte olan zamana tanıklık eder, yaşanmış bütün hatıraları içerisinde muhafaza eder. 

Tim Ingold

Üzülmez Lavuarı, Eski Zonguldak – Ankara Karayolu üzerinde konumlanmış, şehir merkezinden yaklaşık 3 km uzakta yer almaktadır. Alan üzerinde; farklı dönemlerde amaç doğrultusunda ekleme ve çıkarmalara maruz kalmış bir yapı stoku bulunmaktadır. Bunlardan en eski olanı Lavuar Binası, yığma taş duvarları ve ahşap çatı strüktürüyle kendini belli etmektedir. Bu yapının hemen karşısında bulunan atölye yapısı erken dönem betonarme bir yapıdır. Gerekliliklerden dolayı fazlaca müdahale görmüş ve yapısal anlamda kötü bir durumdadır.

Projeye ilk yaklaşım, Kömür işçiliği ve üretim süreci kültürel bir zenginlik, korunması gereken bir hafıza parçası olarak kabul ederek ortaya çıkmıştır. Bu minvalde projenin üzerine konumlanacağı zemin “bağlamsal olarak” kültür hafızası zemini olacaktır.

Mimari müdahale olarak prensip kararları; niteliksiz eklerin kaldırılması, özgün mimari elemanların minimum müdahale ile sağlamlaştırılarak korunması olarak özetlenebilir.

Yapılması düşünülen kültür kampüsü içerisinde, yeni düşünülen işlevlerden dolayı yapılabilecek ek yapılar, endüstri yapılarına ait, cesur tutumla yapısal elemanların “ekspozisyonu” olarak oluşacaktır.

Kent hafızasında farkında olmadan yer etmiş bu yapısal tutum, yeni kültür kampüste bilinçli bir kimlik oluşturma çabası olarak ortaya çıkmaktadır.

Yapıların ve arsanın yeniden kullanımına yönelik karalardan bahsetmek gerekirse; Lavuar binası kent müzesi, atölye binası kültür sanat fonksiyonları için düşünülmüştür.

Arsanın alt kotu; yeme-içme alanı olarak tasarlanmış, üst kot ise farklı açık hava etkinliklerine hizmet edecektir.

Künye
Proje Yeri: Zonguldak
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Zonguldak Valiliği
Danışman: Artlite Mimarlık, Özgür Turan Akşan
Peyzaj Mimarlığı: Sami Ata Turak
Statik Projesi: Viramer Mühendislik
Mekanik Projesi: Arkon Mekanik
Elektrik Projesi: Abm Mühendislik
Altyapı Projesi: Köroğlu Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 10.670 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3.000m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Burak Pelenk

Eda Yazkurt Pelenk

Damla İçyer

Aydan Ataç