+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Üzümlü Kentsel Tasarım Projesi

Peyzaj Mimarları Odası'nın düeznlediği Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri'nde proje dalında ödüle layık görülen kentsel tasarım projesi, P2 Tasarım tarafından tasarlandı.

Proje metni:

Üzümlü kentsel tasarım projesi kapsamında, ilçenin doğal, kültürel ve tarihi özellikleriyle sürdürülebilir olması hedeflenmiş, mevcut ticari ve sosyal kullanımlar yeşil alanlar içerisinde yeniden işlevlendirilmiştir.Üzümlü kentsel tasarım projesi kapsamında, ilçenin doğal, kültürel ve tarihi özellikleriyle sürdürülebilir olması hedeflenmiş, mevcut ticari ve sosyal kullanımlar yeşil alanlar içerisinde yeniden işlevlendirilmiştir.

 

Belediye binası, kültür merkezi, kütüphane, halk evi ve ticari birimlerin tanımladığı kent meydanı, yeni belediye binasının görsel olarak hâkim olduğu, ana meydan olarak düşünülmüştür.Kent meydanının yol ile arasında oluşan kot farkı kullanılarak, meydanın batı tarafı kademelendirilmiştir. Bu kademelenme aynı zamanda amfi olarak işlevlendirilmiştir.Böylelikle hem açık hava aktiviteleri ve konserlerde, hem de günlük zamanlarda kullanılması amaçlanmıştır.

 

Üzümlü Parkı ve Üzümlü Meydanı arasında kalan ticari binaların alçak katlı ve teraslı restaurant yapıları olmasından dolayı, terasların park ile görsel ilişkisini kuracak şekilde topografik düzenlemeler yapılmıştır. Böylece, yüksekte olan teraslardan kolaylıkla, aşağıdaki park alanı ve park meydanının izlenebilmesi sağlanmıştır.Bölge için önerilen yeni ticari kullanımların, park alanlarıyla beraber çalışarak izole olması engellenmiştir. Aynı zamanda mevcut dere yatağı işlevlendirilerek, önerilen yeşil alanlarla canlandırılması öngörülmüştür.Proje alanının güneyinde, ticari olarak yoğun olan eski çarşı alanı için yeni ticari birimler eklenmiştir. Bunlar, ortak bir meydan ve pazar alanına hizmet edecek biçimde konumlandırılmıştır. Pazar alanı için tasarlanan strüktür hem pazar alanını tanımlı hale getirmiş; hem de alana sembolik bir anlam getirmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Üzümlü, Erzincan
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: Üzümlü Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 58,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayça Keskin

Betül Karakaya
Yardımcı Mimar(lar)
Merve Birgören
Leman Elverişli