Other Works
Similiar Projects

Villa Mass

Başak Akkoyunlu tarafından tasarlanan Villa Mass, İzmir Çeşme ilçesinde tek villaların bulunduğu Mamurbaba bölgesinde 1.022 m2 parsel içinde yer almakta.

Komşularından daha büyük bir parsel içinde yer alan Villa Mass’ın proje alanına içine boşluklar alarak yayılmasında sakınca görülmedi. 3 tarafı cam ile çevrili yüksek tavanlı salon da batı cephesinde sağır duvarda şömine tasarlandı.

Merdiven ise sağır batı cephesi ile birlikte iki tarafına bahçe alacak şekilde kitleden uzatıldı. Yine üst kata koridor ve yüksek girişin ışık almasını sağlayan bir teras araya girmekte. Komşuya yakın doğu cephesi minimum açıklıklarla tasarlanmışken havuza/kuzeye bakan açıklıklarda ise olabildiğince cömert davranıldı.

Salon ve merdivenin sağır dış cephelerinde kullanılan doğal taş iç mekân duvarlarında da kullanılırken üst kattaki oda kitlelerindeki kaplama yine salon tavan ve koridor duvar kaplamalarında kullanılarak iç dış arasında bütünlük yakalandı.

5 odası olan Villa Mass için mutfaktan servis ulaşımı sağlanan bir dış mutfak tasarlandı. Yemek masasını önünde barındıran bu terasın haricinde havuza doğru uzanan oturma terası tasrlandı. Üst örtüleri de farklı tasarlanan terasların günün farklı saatlerinde rahatça kullanılabilmesi sağlandı.

15 metre uzunluğundaki havuz ise dairesel bir göçük oturma alanı ile sonlandırıldı. Havuz terası havuza paralel yerleştirilmeyerek yapıda kullanılan araya boşluklar alınması dilinin devamı sert peyzaj tasarımında da kullanıldı.

Details
Project Location: İzmir, Çeşme
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Karaaslan Yapı
Mechanical Project: Arda Erşan
Electrical Project: Mehmet Yapar
Photography: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2021
Building Plot Area: 1.022 m²
Total Construction Area: 280 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Başak Akkoyunlu