+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Workinton Kozyatağı (AND)

Workinton Kozyatağı’nın iç mimari projesi EOX Mimarlık tarafından hazırlandı.

EOX Mimarlık tarafından daha önce hazırlanan Workinton kurumsal kimlik tasarımlarına sadık kalınarak hazırlanan projede; AND’nin sakin iç avlusuna bakan kısmına ortak çalışma alanları ve kafenin yerleştirildiği yerleşim planı ile, Workinton kullanıcılarına çalışırken soluklanabilmeleri ve kafe-dinlenme alanlarını huzurlu bir şekilde kullanabilmeleri hedeflenmiştir.

Projede ilk adım olarak, mekan iki ana hacme ayrılmıştır. Giriş kısmı kafe alanıyla bütünleştirilerek yarı sesli hacim olarak tanımlanırken, iç kısım tamamen korunaklı hale getirilmiştir. Bu akustik düzen, iki hacim tamamen cam ile bölünerek iklimlendirme için de geçerli hale getirilmiştir.

Çalışma alanı içerisinde yer alan asma kat, ön cepheden geri çekilerek bu mekansal bölünmeyi kuvvetlendirmiştir. Ancak asma katın geri çekilmesi ile elde edilen galeride oluşabilecek kuyu etkisini savuşturmak için, asma katın diyagonal konsollar halinde kafe alanı üzerine çıkması planlanmıştır. Bu sayede giriş alanında tanımlı hacimler oluşturulmuş, bunlar da aydınlatmalarla desteklenmiştir.

Asma kat yapımını da içeren süreçte, AND’nin cephesine yapılan müdahaleyi en aza indirerek AND’ye ve Workinton’a ortak avantajlar sağlanmasına özen gösterilerek, galeri ile Workinton cephesinde bütünlük sağlanmaya gayret edilmiştir.

Banko, kafe, mutfak sabit mobilyaları dışında, iç avluya bakan vitrin önü oturma için sabit mobilya tasarımı yapılmıştır. Workinton içinde yer alan Pause Cafe’ye hizmet eden bu alan, hem bireysel çalışmalar için farklı oturma tipleri sunarken, hem de Workinton’ı tarifleyen bir vitrin vazifesi görmektedir.

Hareketli mobilya seçimlerinin, Koleksiyon Mobilya’dan yapıldığı projede, “Workinton Çalışma Masası” prototip üretimleri ve çoğaltılması gene Koleksiyon Mobilya tarafından yapılmıştır. Tasarımları ise EOX Mimarlık ve Koleksiyon Mobilya ortaklığında olmuştur.

Map
Details
Project Location: Kadıköy, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Workinton
Consultant: Pınar Şahbazoğlu
Ana Yüklenici: TMC Mühendislik
Lighting Project: Etik ve Teknik Danışmanlık
Grafik Tasarım: Federation
Structural Project: Kuram Mühendislik
Mechanical Project: Ekşioğlu Ema Mühendislik
Electrical Project: AYER Elektrik
Plumbing Project: Ekşioğlu Ema Mühendislik
Çelik Projesi: Kuram Mühendislik
Architectural Supervision: EOX Mimarlık
Construction Site Manager: Anıl Salar
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 315 m2
Total Construction Area: 490 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Burak Koltukoğlu