+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yaşamkent Camisi

A Tasarım Mimarlık'ın tasarladığı Yaşamkent Camisi projesi Ankara'nın yeni gelişen bir konut bölgesinde yakın çevresinde az katlı konutların bulunduğu bir arsada yer alıyor.

Yerleşimin merkez işlevleri alanında tasarlanan cami yapısı yeşil alan düzenlemeleri ile bütünleşerek park alanına doğru uzanıyor. Park yönünde Kıble'ye doğru birbirine paralel duvarların oluşturduğu mekanlar açık, yarı açık ve kapalı mekanlar olarak düzenlendi.

Cami yapısı öncelikle bir dış avlu ve bir bahçe içinde yer alıyor. Yeşil alan içindeki düzenlemeler ve avlu buluşma, bir araya gelme mekanı olarak düşünüldü. Kalabalık olduğunda avlu ibadet mekanı olarak da kullanılabiliyor.

Arazinin eğimli yapısı kullanılarak işlevlerin ayrımı ve düzenlenmesi ile mekanlara farklı kotlardan ulaşılıyor. Yapı programında yer alan lojman bölümünün tüm kütle ile bütünleşmesi amaçlandı. İbadete hazırlık mekanları-lojman-servis mekanları avlunun oluşumu ile birlikte tasarlandı.

Minare tasarımında yapının lineer yerleşimine uygun olarak yükselen çizgiler, bir noktada kufi yazısını andıran bir forma dönüşüp sonrasında düzelerek devam eder ve en yüksek kotta biten çizgi minarenin alemini temsil ediyor.

Brüt beton, cam ve ahşap malzemenin birlikte kullanımı ile tüm mekanlarda sadeliğin ön planda olması amaçlandı.

Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Cami / Mescit
Proje Tipi Grubu: Dini
Ana Yüklenici: Ankara Ataşehir Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği
Statik Projesi: Yüksek Proje İnşaat
Mekanik Projesi: Metta Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 4.239 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2.800 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk