+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

YDA Center Showroom ve Satış Ofisi

Ankara’da Eskişehir Bulvarı üzerinde bulunan 1.500 m2'lik YDA Center Showroom, 330.000 m2’lik karma kullanımlı bir ofis kompleksinin satış ofisi.

Yazgan Tasarım Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Satış ofisi binası, dış mekânda, yüzen çatısı altındaki şeffaf cephesi sayesinde, bulvar ve plaza kompleksi arasında, geçirgen bir görsel bir ilişki yaratmaktadır. İç mekânda ise, projenin maketine odaklı uzayan bir lineer tasarım kurgusu hakimdir.

Üç temel ana fikir doğrultusunda gerçekleştirilen ve proje maketinin etrafında şekillenen alanın tasarımında, ofis kompleksini öne çıkarmak amaçlanmaktadır. Tasarımın ilk temel fikri, yansıma ve şeffaflık arasında kurulan ilişkinin vurgulanmasıdır. Mekanlarda doğal ve yapay ışığın birlikte kullanımı ve mimari elemanların şeffaf cam, siyah emaye boyalı cam, bronz yansıtıcı paslanmaz çelik, mermer gibi geçirgenlik ve yansıma yapan malzemeler ile kaplanması, yansıma ve şeffaflık arasında dinamik bir etki yaratılmasına imkan verir. 

İkinci temel fikir, mekanlarda derinliğin vurgulanmasıdır. Satış ofisinin lineer plan düzeni, alanda perspektif etkisi yaratmaktadır. Cam küp satış üniteleri de bu lineer kurguda yan yana sıralanmakta ve görsel sonsuzluk hissi ile birlikte mekânsal derinlik vurgusu artırılmaktadır.

Üçüncü fikir ise, satış ofisinin dışında başlayıp, iç mekânda da devam eden ışık ve su kullanımı aracılığıyla, mekânsal elemanların boşlukta yüzüyormuş etkisinin yaratılmasıdır. Kolonların üst ve alt kısımlarında, proje maketi, ana merdiven, danışma masası ve çiçek saksılarının altında, dolaylı LED ışık kullanılmış ve bu elemanların boşlukta yüzüyormuş etkisi güçlendirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Yenimahalle
Proje Tipi: Satış Ofisi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: YDA Construction
Ana Yüklenici: YDA Construction
Aydınlatma Projesi: Naveen Mehling, Compact Promotion
Statik Projesi: Taylan Karabey, Ercan Akman Mühendislik, Veni Mühendislik
Mekanik Projesi: GMD Mühendislik
Elektrik Projesi: RAM Mühendislik
Fotoğraf: Yunus Özkazanç
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 1,650 m²

Pin It
Mimar

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan