Mimarlık Ofisi

Pin It

Arman Akdoğan

1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Öğrencilik yılları ve 2000 yılına kadar Erginoğlu ve Çalışlar mimarlıkta tasarımcı olarak çalıştı.

2000 yılında yüksek lisans öğrenimi için Hollanda'ya yerleşti. Berlage Institute'da 2000-2003 yılları arasında eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tezini Rotterdam'daki kent içerisindeki oluşmuş ticari dokunun göçmen kitlesiyle ilişkilerini ve gelişimlerine ait projeler üretilmesi üzerine geliştirdi ve sundu. Berlage'den mezuniyetin hemen ardından 2003-2006 yılları arasında Rotterdam bazlı West 8'te, kurucu ortak Adriaan Geuze ile mimarlık ve kent planlaması üzerine tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Bu dönemde birçok mimari ve kent planlama projelerinde yer aldı. En önemli projesi, 2004 yılının ardından yarışma ile kazanılan inşaata geçmesi ile tasarım katkılarıyla, Rotterdam Merkez İstasyonu'dur.

2006 yılında davet üzerine OMA (Office for Metropolitan Architecture), Rem Koolhaas ile çalıştı. Bu dönemde Stadion plein Amsterdam yarışma projesini kazandı. Qatar'da master plan ve Boompjes Rotterdam yüksek katlı ofis binasını tasarladı. 2005 yılında Rotterdam Mimarlık Bienali'ne misafir kürator olarak davet edildi. Türkiye turizm gelişimini inceleyen, eleştiren Capitalist Metastasis adlı çalışmayı sergiledi.

2006 yılının sonunda Felix Madrazo ile birlikte kişisel olarak girdikleri Ceuta, İspanya (Cebelitarık Boğazı) toplu konut uluslarası yarışma projesini kazandı. Ceuta'daki 22.000 metrekarelik alanın inşa edilmeye dönüşmesinin ivmesi sayesinde Felix Madrazo ile birlikte IND [Inter.National.Design]'ı Rotterdam'da kurdu. 2007 yılında yine Rotterdam Bienali'ne Kazakistan'ın başkenti Astana araştırması, Capital vs. Capital adlı çalışması ile IND olarak sergiye davet edildi. 2009 yılından sonra Türkiye'deki projelerin artmasıyla IND [İstanbul] ofisini resmi olarak kurdu. Türkiye de Koç Yüzme Havuzu ile Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde 2012 yılında en iyi ulusal proje ödülüne layık görüldü. Projelerini IND ile birlikte Baku, Bursa, İstanbul ve Muğla'da mimari proje ve kent planlaması pratikleri ile yürütmektedir.

Arman Akdoğan 2008 yılında Venedik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne misafir eğitmen olarak Felix Madrazo ile davet edildi. Öğretim görevini bu yıllardan itibaren Rotterdam Mimarlık Akademisi ve diğer okullarda davetli olarak devam ettirmektedir.