Mimarlık Ofisi

Pin It

Can Elmas

Can Elmas Ankara’da doğdu. Annesi ve babasının da mimar olmaları nedeniyle küçük yaşlarda mesleğine başladı. Ankara Tefvik Fikret Lisesi’nden mezun olduktan sonra AFS Bursu ile North Carolina, ABD’de bir yıl kaldı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden bölüm 2'incisi olarak mezun oldu. Mezuniyet sonrası Roma, İtalya’da Losco Pellegrini ve Dardi Mimarlık Ofisleri’nde çalıştı. Fullbright Bursu’nu kazanarak ABD’de Enerji Korunumlu Konut Tasarımı konusunda yüksek lisans çalışmasını yapmak üzere University of Oregon’a gitti ve mezun olup Portland Oregon ABD’de Sera ve Yost Grube Hall Mimarlık Ofisleri’nde çalıştı.

Amerika da bulunduğu sırada çeşitli zamanlarda Türkiye’ye gelerek babası Mimar Erdoğan Elmas ile birlikte çalıştı ve Ulusal Mimarlık Proje Ödülü alan Urfa Toplu Konut projesini yaptı.

1993’te Sürdürülebilir Bir Çevreye Doğru Mimari Tasarım Yarışması’nda UNESCO Ödülü aldı. 1994 de NOVEM Hollanda Enerji Ajansı Fotovoltaik Pillerin Mimaride Kullanımı Yarışmasında 3.lük Ödülü aldı.

Can Elmas 1998’den itibaren Mimar Çağla Akyürek Elmas ile birlikte kurdukları Akyürek-Elmas Mimarlık Ltd. Şti.’de serbest olarak mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir.  Endüstri, konut, turizm, eğitim, kentsel tasarım, ticari konularda birçok projeler yaptı.

1998 de İzmir Havalimanı Dış Hatlar Terminali Mimari Proje Yarışması’nda 3. ödülü aldı. Magic Ice Buz Müzesi projesiyle 2011 de Avrupa Gayrimenkul Ödülünü aldı. Katıldığı diğer yarışmalarda çeşitli ödüller aldı. Çeşitli mimari yayınlarda projeleri ve makaleleri yayımlanmış ve Sempozyumlarda bildiriler sunmuştur

İyi derece İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve orta derece İspanyolca konuşmaktadır. Bir oğlu ve bir kızı olan Can Elmas tenis, bisiklet, kayak sporlarıyla ilgilenmektedir