Mimarlık Ofisi

Pin It

Defne Sözbir

1980 yılında İstanbul’da doğdu.

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde 2002 yılında tamamlayarak çalışma hayatına başladı. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’na katıldı; eğitimi sürecinde Aristotle University of Thessaloniki’de de eğitim gören Defne Sözbir “Tiyatro Mekanının Değişimi” tezini tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı.

Mimarlık pratiğine 2002 yılında başladıktan sonra 2009 yılında Dafni Mimarlık’ı Bozcaada’da kurdu. Burada restorasyon, mimari ve iç mimari alanında ağırlıklı olarak konut, butik otel ve ticari işletmelerin proje çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Faaliyetlerine 2012 yılından itibaren İstanbul’daki ofisinde devam etmiş olup 2014 yılında Gökçeada Rum Ortakulu ve Lisesi’nin restorasyon projesi ve uygulama yürütücülüğü çalışmalarıyla birlikte Gökçeada şubesini açmıştır.

Kuzey Ege, özellikle Gökçeada ve Bozcaada’da yerel mimarinin sürdürülebilir olmasını hedefleyen bir tasarım anlayışıyla restorasyon ve mimari proje alanlarını deneyimlemekte, yöre dokusuna ait, doğa ile uyumlu taş yapılar konusunda çalışmalarını geliştirmektedir. İstanbul’un tarihi semtleri ile entegre yapılarda iç mimari çalışmalar gerçekleştirmektedir.