Mimarlık Ofisi

Pin It

Gürhan Bakırküre

1965 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 senesinde İstanbul İtalyan Lisesini bitiren Bakırküre, 1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

1990  yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1992’ de “ Çağdaş Kültür ve Mimari Bağlamında Müze Mimarisi ve Müzecilik Kavramının İrdelenmesi” konulu yüksek lisans tezini tamamladı.

1989 yılından beri mesleki hayatını sürdüren, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya gibi ülkelerdeki uluslararası ve ulusal projeleri, çeşitli mimari proje yarışmalarından ödülleri ile sergilenmiş işleri bulunan Bakırküre, panel ve konferanslar gibi çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak yer almakta, mimari proje yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 2008-2013 yılları arasında öğretim görevlisi olarak “Mimari Proje” dersleri vermiştir.

1990 yılından 2013 senesine kadar ortak olarak çalışmalarına devam ettiği firmasından ayrılarak 2013 yılında Bakırküre Mimarlık ve Bigg Working Culture Solutions’ı kurmuştur. Kurucusu olduğu, İstanbul merkezli Bakırküre Mimarlık’taki mimari, iç mimari tasarım ve uygulama faaliyetlerinin yanı sıra, anahtar teslim ofis çözümleri sunan disiplinlerarası bir platform olarak kurduğu Bigg’de, ofis mekânları özelindeki profesyonel çalışmalarını sürdürmektedir. Bigg’in son dönemde gerçekleştirmekte olduğu işler arasında Şişecam, Deloitte, ING Bank, Inteltek, Roche, Altınbaş, Cigna, Burgan Bank, Tosyalı Holding gibi küresel şirketlerin Türkiye ofisleri bulunmaktadır.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası üyesi olan Bakırküre, İngilizce ve İtalyanca dillerini bilmektedir. Yaptığı çeşitli sporların yanı sıra Taekwondo çalışmalarına siyah kuşak olarak devam etmekte; ayrıca amatör olarak bateri çalmakta ve DJ’lik yapmaktadır.