Mimarlık Ofisi

Pin It

Han Tümertekin

Han Tümertekin, İstanbul'da Mimarlar ve Han Tümertekin Proje Danışmanlık Hizmetleri, Strasbourg'da da Atelier Han Tumertekin büroları çerçevesinde mimari etkinliğini yürütmektedir.

Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Moğolistan ve Kenya'da projeler gerçekleştirmiştir.

Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi'nde tarihsel koruma konusunda yüksek lisans yapmıştır. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunan Tümertekin, Harvard University Graduate School of Design, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Ecole Spéciale d'Architecture-Paris'teki konuk öğretim üyeliğinin yanında İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerindendir. Mimarlık üretimini, seminer, jüri, çalışma gruplarına katılmak ve konferanslar vermek yolu ile çeşitlendirmektedir.

Mimari yayınlarda yer alan Tümertekin'in çalışmaları 2007 yılında Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlanmıştır.

Ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen Tümertekin, "B2 Evi" ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü kazanmıştır. 2004-2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde yer alan Tümertekin, 2007-2010, 2010-2013 ve 2013-2016 dönemlerinde Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesi olmuştur.