Mimarlık Ofisi

Pin It

Hasan Çalışlar

Erginoğlu & Çalışlar Tasarım Merkezi kurucu ortağı mimar Hasan Çalışlar, 1969 yılında İstanbul’da doğdu.

Saint Michel Fransız Lisesi’nin ardından 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ‘Güç ve İktidar’ üzerine gerçekleştiren Çalışlar, 1993 yılında Kerem Erginoğlu ile birlikte Erginoğlu & Çalışlar’ı kurdu.

Türkiye ve yurt dışında birçok önemli projeye imza atan Çalışlar, ofis binaları, kültür yapıları, alışveriş merkezleri, kamusal yapılar, spor, eğitim ve sanayi kompleksleri, konut ve yerleşke gibi farklı ölçeklerde projeler gerçekleştirdi.

Erginoğlu & Çalışlar’ın pragmatik, estetik ve işverenin kurumsal kimliğini vurgulamaya yönelik tasarım anlayışı, özellikle uluslararası şirketlerin dikkatini çekti ve gerçekleştirilen projeler birçok önemli ödüle layık görüldü.  2016 yılında New Power Station ile Ağa Han Mimarlık ödülünün adaylarından biri oldu. Önemli ödülleri arasında Tuzambarı – Medina Turgul DDB projesiyle Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni & Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü, New Power Station ile Iconic Awards birincilik ödülü ve farklı yıllardan Ulusal Mimarlık ödülleri bulunmaktadır.

Çeşitli yayınlarda makaleleri yayınlanan Çalışlar, 2000 yılından bu yana jüri üyesi ve misafir öğretim görevlisi olarak Mimar Sinan, İstanbul Teknik, Uludağ, Yıldız Teknik, Bologna ve Minnesota üniversitelerinde görev aldı. Çalışlar’ın TMMOB Mimarlar Odası ve İSMD üyelikleri bulunmaktadır.