Mimarlık Ofisi

Pin It

Hüseyin Egeli

1958'de İzmir'de doğdu.

1976 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olup aynı yıl İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde yüksek öğrenimine başlamış ve 1982 yılında aynı okuldan "Yüksek Mimar" olarak başarıyla mezun olmuştur.

1983-1986 yıllarında proje ve dekorasyon işleri ve ardından kendi kurduğu “Egeli Proje ve Yapı Limited Şirketi” ile inşaat işlerine başlayıp, kendi çizdiği projeleri uygulamaya başladı. Birbirinden başarılı bir çok genç mimarın görev aldığı mimarlık bürosunun da desteği ile İzmir'deki en faal inşaat firmalarından birisi oldu.

İnşaatlarını yaparken mimari kimliğini hiç taviz vermeden koruyan mimar, kendisinin projelendirmediği yapılarda yer almadı. Birçok apartman, ofis binası ve villa tasarım ve uygulamasını gerçekleştirdi. Çiğli Organize Sanayi ve Saruhanlı’da fabrika yapıları tasarladı, inşaat ve proje danışmanlıklarını yaptı. Saruhan Konservecilik İdari Binası projesi ile 2000-2004 yılı “Türkiye'deki Başarılı Mimari Eserler Kataloğu” na girdi.

Urla'da Mimar Çınar BİLGİN ile birlikte, “Zeytinalanı Egeli Evleri” ni tasarladı. Şehir içindeki apartman projelerinde bile taş ve ahşap cephe kaplamaları, şömineler ve farklı doğal malzemelerle farklı bir sıcaklık yakalayan çizgisi, Zeytinalanı Evleri, doğanın korunması gayretleri de birleşip özgün bir mimari yarattı. Orman, çam, zeytin ağaçları ve Ege Denizi'nin doğal zenginliği yanında araziden çıkan taşların cephelerde, demiryolu raylarının ve eski telefon direklerinin konstrüksiyonda kullanımıyla mimari konseptini oluşturdu. Zeytin ağacının evlere şekil verdiği, kayalıkların peyzaja dekor olduğu, eski taş duvarların parsel sınırlarını oluşturduğu doğal renklerin ustaca kullanımıyla çevreye uyumlu, birbirinden farklı ancak, bir o kadar da uyumlu 48 birimden oluşan Zeytinalanı Evleri konsepti ortaya çıktı. Bu projeler, birçok dergide yayınlandı ve ulusal mimarlık sergilerinde yer aldı.  

2014 yılında Çeşme Ovacık’ta “Selvilibahçe Çiftliği” ni projelendirdi. İzmir Ticaret Odası yeni merkezi proje yarışmasına Mimar Erbil ÇOŞKUNER ile birlikte davet edildi. Bu ekip davetli 36 mimarlık gurubu arasında ilk 4’de yer aldı.

2014’den bu yana Çeşme Miryam ŞEN Evi ve OCTO  PLUS projelerini bitirdi. Haziran 2016 ayında OCTO PLUS 'ın tamamlaması hedefleniyor.

Önce Türkiye Serbest Mimarlar Derneği’ üyesi, ardından İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin kurucu üyesi oldu. Halen İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin eşbaşkanlık görevini yürütmektedir. 2011-2014 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Bölümü’nde “Mimari Tasarım” ve 2014-2016 yıllarında da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde “Yapı” derslerine part time öğretim görevlisi olarak katılmaktadır.

Hüseyin Egeli, mimari kariyerinin ve inşaatçılığının yanı sıra yüzme ve sutopu sporunda da önemli başarılara imza attı.Sutopunda milli takım oyunculuğu, Federasyon üyeliğinin yanı sıra 2006 yılında ABD San Francisco'da yapılan FINA Dünya Master Dünya Şampiyonası’nda 3. olan Türkiye Sutopu takımı ile 2008’de Avusturalya’da, 2010’da İsveç’te Dünya 3. olan sutopu takımında yer aldı. 2011 Master Kategorisinde Hamburg’da Avrupa 3.sü oldu. Türkiye Sutopu Federasyonu Asbaşkanlığı görevinde bulundu. 

Egeli Proje ve Yapı Limited Şirketi 25 yıldır inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. İzmir'in en önemli noktalarında onlarca apartman, Türkiye'nin bir çok ilinde fabrika binaları, ofis binaları ve konutların uygulama ve projelerini gerçekleştirdi.