Pin It

Cemal Mutlu

1951'de Ankara'da doğdu. Cemal Mutlu ODTÜ Mimarlık Fakültesi Lisans Programı'nı 1974'de, lisans üstü eğitimini 1978’de tamamladı.

ODTÜ‘de İnşaat Mühendisliği, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde asistanlık yaptı ve 1981'de Louvain La Neuve Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalıştı.

Bugüne kadar da aralıksız olarak meslek pratiği içinde bulunmaktadır. Mimari çalışmaları, Cemal Mutlu Mimarlık Hizmetleri çatısı altında, 1993 yılında kurmuş olduğu Optimus Mimarlık ve 1996 yılında kurulan Mozaik İnşaat ve Mimarlık Ltd'de devam etmektedir.

Az, çok katlı konutlar, turizm tesisleri, konferans, kültür merkezleri, eğitim, ticari amaçlı yapılar, marina tesisleri gibi farklı alanlarda uygulama ve iç mekan düzenleme çalışmaları bulunmaktadır.

İşleri, Bolonya ve İstanbul’da, Kentsel Rönesans sergisinde yer almıştır. Çok sayıda yarışmaya davet edilmiş ve birincilik alan tasarımlarından bazıları hayata geçmiştir.

Cemal Mutlu, Ankara Sheraton Otel projesinde jüri üyeliği, SEV Tarsus Kampus Mimari Proje Yarışmasında Jüri başkanlığı ve 2011 Arkitera İşveren Ödülünde Jüri üyeliği yapmıştır. Dönemsel işleri mimari dergilerde ve mecralarda yayınlanmıştır.