Pin It

TeamFores

Serter Karataban tarafından kurulan mimarlık ofisi.

Fores Mimarlık, 1997 yılında İstanbul'da nitelikli mimarlık hizmetleri vermek üzere Serter Karataban tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana 1.500.000 m²'nin üzerinde proje ve uygulama gerçekleştirdi. 2002 yılında yaptığı Kuyubaşı Fidanlığı'na ait showroom binası, Arkitera Mimarlık Merkezi otoriteleri tarafından 2002-2007 yılları arasında özel sektörde yapılan en iyi 15 binadan biri seçilmiş ve 2007 yılında İşveren Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Aynı yapı, 2008 yılında Türkiye'nin tüm mimarlarının ilk yapılarını kapsayan 'Mimarın İlk Yapısı Yarışması'nda ShortList'e kalmış ve ilk üç projeden biri seçilmiştir. 2004 yılında davetli mimar olarak Belçika'nın Gent şehrinde SMS2 Timing şirketine ofis projesi yapmış ve uygulamasını denetlemiştir. 2007 yılında yapımı tamamlanan, eski bir Rum evinin yenilenerek butik otele dönüştürülmesi projesinde İ'zaz Otel, kullanıcı oylarıyla İstanbul'daki en iyi B&B otel seçilmiştir. Fores Mimarlık ayrıca 2007 yılında Dubai'de girdiği yarışmada 2. olmuş, Katar'da ise 2008 yılında Katar Bilim ve Teknoloji Parkı Ziyaretçi Merkezi Uluslararası Mimari Proje Yarışması'nda 1. olmuştur. 2011 yılında iç ve dış mekan yenileme ve onarım çalışmaları Fores Mimarlık tarafından yapılan Yamazaki Mazak binası, ARKİV tarafından belirlenen "Türkiye'nin En İyi Binaları" listesindeki 39 yapı arasına adını yazdırmıştır.

Serter Karataban, 2010 yılı Ocak ayında Ceyda Atıcı ile birlikte Stüdyo Dinamo İçmimarlık Ltd. şirketini kurmuş ve aynı yıl Nisan ayında, Burak Aluminyum için yaptığı stand ile Yapı Endüstri Merkezi'nin düzenlediği geleneksel Yapı Fuarı'nda "Amacına En Uygun Fuar Standı Tasarımı" yarışmasında 3.'lük ödülünün sahibi olmuştur.

Serter Karataban, aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve İSTEK Vakfı okullarının da bulunduğu çok sayıda okulda davetli mimar olarak mesleki seminerler vermiştir. 15 Mart 2009 tarihinde, İstanbul Euro Plaza Otel'de, Yunanistan'dan gelen 50 kişilik bir grup öğrenciye, Türkiye'nin kaliteli mimari mirasını ve iklimin mimari üzerindeki etkilerini anlattığı bir konferans vermiştir. Birçok kez, yarışmalarda ve diploma projelerinde davetli jüri üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2006 yılında TeamFores'e katılan Dr. Nihat Gök, halen MSGSÜ'de yarı zamanlı olarak geleceğin mimarlarını yetiştirmekte ve Diploma Projesi jürilerinde yer almaktadır.


Harita