+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

5. Mansiyon, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yarışması

MİMARİ AÇIKLAMA RAPORU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası arazi eğiminden de faydalanarak iki farklı kotta Belediye Meydanı ve Kültür Avlusu arasında merkez oluşturacak şekilde kurgulanmıştır. Belediye Meydanı ve Kültür avlusu yapılaşma alanı içerisinde bir odak ve güzergah niteliğindedir. Bu iki odak, alanın batı ve güneyinde yer alan yoğun yeşil dokuya kapı oluşturmaktadır. Meydan, avlu ve yapının içerisinde yeşil dokunun devamlılığı sağlanarak ekolojik değerler ön planda tutulmuştur.

Belediye Meydanı ile Kültür Avlusu arası yapının zemin katlarında sosyokültürel birimler ile desteklenen plan kurgusu alanın bir bütün olarak kullanımına olanak sağlamaktadır. Kültür avlusunda genel, yarı genel, yarı özel ve özel mekan hiyerarşisi ile alanın gece ve gündüz kullanımı sağlanmıştır. İhtiyaç programında yer alan tüm hacimler büyüklüklerinde ve sayılarında yapı içerisinde planlanmıştır.

Belediye Hizmet binası az katlı olarak kurgulanmış olup, basit ve sade sirkülasyonu üzerinde yer alan galeri boşlukları ve yeşil avlular ile kullanıcı ve ziyaretçilere zengin bir iç mekan deneyimi sunmaktadır. Yapı kademeli yükseltilerek ölçek kazandırılmıştır. Kademelenme ile zemin üstü katlarda da gün ışıgını verimli bir şekilde kullanan mekansal çeşitlilik devam ettirilmiştir.

Yeni yapılaşma alanı olarak belirlenmiş bölge içerisinde planlanan Belediye Hizmet binası, çevresine duyarlı, doğa dostu olacak şekilde kullanıcıların ve ziyaretçilerin sahipleneceği bir yapı olması hedeflenmiştir.

Details
Project Location: Balıkesir
Project Type: Municipal Building
Proje Tipi Grubu: 5. Mansiyon

Pin It
Architects

Erce Funda

Ersen Gömleksiz

Serna İnan

Yunus Emre Şayan

Cafer Aktürk

Hayri Aydın