Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gülermak A.Ş. ALOSBİ Yönetim Binası Cephe, İç Mekan Tasarımı

Gülermak A.Ş. ALOSBİ Yönetim Binası, organize sanayi bölgesi içerisinde tamamı 34.977 m2 inşaat alanına sahip bir üretim ve bir yönetim bloğundan oluşan sanayi yapısı kompleksidir.

Çelik karkas geniş açıklıklı üretim bloğu önünde doğu cephesine yerleşmiş yönetim bloğu, Eskiz Mimarlık tarafından betonarme karkas ve kaba yapısı bitmiş olarak teslim alınmış ve iç mekan, cephe, peyzaj tasarım projesi ve uygulaması tamamlanarak işverene teslim edilmiştir.

İşveren Gülermak A.Ş. çoğunlukla ulaşım altyapı projelerinin gereksinim duyduğu çelik elemanların üretimini yapan büyük bir sanayi kuruluşu olduğundan projenin konseptinde kuruluşun önemli hizmet verdiği demiryolu teması etkin olmuştur. Cepheyi üç farklı koda bölen bir kuşaklama yapılmış ve uzun cephede bir trenin yol alırken verdiği ritmi hatırlatan bir düzen oluşturulmuştur. Cephe tasarımındaki bu fikir peyzaj tasarımında da devam ettirilmiş, şirketin kendi ürettiği raylar peyzajda bankların üzerinde hareket edebileceği elemanlara dönüştürülmüştür.

Gülermak Yönetim Bloğu için Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde birbirine benzer bir dille tekrarlanan kompozit kaplamalı cephelerden oluşmuş yapı örüntüsü içerisinde bir bakışta fark edilecek anıtsal bir imge tercih edilmiş; bunun için natürel monokrom renk skalasında granitin verdiği doğal ışık yansımalarını doğu cephesine dağıtan bir tasarıma gidilmiştir. 110 metre uzunluğundaki bu cephede, derinlik algısını güçlendirmek ve öte yandan şeffaf yüzeylerin gereksinim duyduğu güneş kontrolünü sağlamak üzere farklı derinliklerle hareketlendirilmiş mermer cephe blokları yönetim binasında arzu edilen güçlü karakteri vermiştir. Yönetim binasının ana girişi siyah granit ile çerçevelenmiş geniş bir spider cephe elemanı aracılığı ile davetkar olacak biçimde tasarlanmıştır.  Böylelikle mermer blok ve pencerelerin düşey ritmine kontrast geniş yatay eleman kompozisyonel dengeyi sağlamıştır. Bu cephe tasarımında her bir mermer eleman bağımsız bir karkasa oturmaktadır ve sistemleri birbirinden bağımsızdır. Cephede elde edilmek istenen benzersiz ritm duygusunu vermek üzere parçalar bulunduğu yere özgü boyutlandırılmıştır; aynı boyut ikinci kere tekrarlanmaz.

Cephe sistem detayı konvansiyonel betonarme karkas ve tuğladan oluşan bir yüzeyde mantolama ve boya üzerine uygulanmış mekanik taşıyıcılı mermer giydirmeden oluşmuştur. Mantolama ve boya uygulaması mermer giydirme arkasında kesintisiz devam ettirilmiş böylelikle yapının enerji verimliliği arttırılmış ve çok parçalı cephe tasarımına rağmen iyi paketlenmiş su yalıtımı kalkanı oluşturulmuştur. Ege Bölgesi içerisinde yağışların verdiği yüzey bozulmaları açısından en sorunlu cephenin doğu yönü olmasından dolayı yapıya eklenen geniş saçak hem tüm yatay kitleyi üçüncü boyutta tamamlamakta, hem de hakim rüzgar yönünde suyu yapı cephesinden uzaklaştırmaktadır.

Son yıllarda kompozit kaplamaların ve cam giydirme cephelerin nerede ise bir şablon haline getirildiği yapı stoku içerisinde Eskiz Mimarlık bu tasarımında endüstriyel yapılarda farklı bir tavır göstermek üzere ışığa derinlik veren mermer giydirme cepheyi tercih etmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Aliağa
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt AŞ
Ana Yüklenici: Eskiz Mimarlık
Alt Yüklenici: Etik Alüminyum, Kocapınar Mermer, Eskon Elektrik, Uzay Mühendislik
Proje Yöneticisi: Jülide Tutan Hergül, ECM Peyzaj
Aydınlatma Projesi: Eskiz Mimarlık, Eskon Elektrik
Grafik Tasarım: Sercan Yamalı, Eskiz Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Kayahan Yıldırım, Eskiz Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 100,005 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4,981 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Jülide Tutan Hergül

Gamze Adıgüzel