Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Lisansüstü Öğrencileri Konukevi Projesi

ODTÜ Geliştirme Vakfı tarafından açılan davetli yarışmada 1. seçilen proje Uygur Mimarlık'a ait.

Mimarları projeyi anlatıyor:
ODTÜ kampüsü içinde lisansüstü öğrencilerin çalışmaları boyunca uzun süreli konaklayabilecekleri yurt binası farklı yaş ve meslek gruplarında çalışan akademisyenler için bir yaşama ortamı olarak tasarlandı.

Açıları da birbirinden farklı sokaklar gibi düşünülen beş katlı yapıda tek kişilik bir yatma ve çalışma birimi, çoğalarak bir sistem oluşturacak şekilde projenin nüvesi olarak tasarlandı. Bu nüvenin tek, iki veya dört kişilik yaşama alanlarına imkan verecek şekilde organize edilmesi ve birimlerin yan yana eklenmesi ile yapının lineer kurgusu ortaya çıkmakta. Yaşam birimlerinin hiyerarşik veya ardışık bir düzende olmaması ise farklı yaşantı biçimlerinin ve katmanlarının yapı içinde hissedilmesini sağlar.

Yaşam birimlerini içeren kollar arazinin boyutuna, güneş ve rüzgarın konumuna göre birbirlerine göre farklı açılar yapmakta. Bu kollar merkezi sirkülasyon alanında birbirine değerken yaşayanların birbirleri ile karşılaşabilecekleri ve kimi zaman vakit geçirebilecekleri ortak mekanları yaratmış oluyor. Düğümden uzaklaştıkça kollar yeterli mahremiyete imkan verecek şekilde açılır.

Zemin katta sade bir karşılama bankosu, bekleme alanının hemen yanında ana dağıtım çekirdeği, mekanik aksamı da görünen panoramik bir asansöre ve kırmızı rengi ile davetkar ana merdivene ev sahipliği yapar. Yaşam birimlerinin dizildiği kolların ucunda ise farklı renklerde boyanmış merdivenler yaşayanlar için alternatif dolaşım imkanları sunar.

Otoparktan uzanan uzun yürüme aksına alçak bir havuz eşlik eder. Adeta ODTÜ Mimarlık Fakültesi girişine zarif bir referans veren bu aksın sonunda yer alan saçağın altından lobiye girilirken, bina kütlelerin birbirleri ile olan açılarından doğan beklenmedik ve dinamik perspektifler kullanıcılara eşlik eder. İki ana kütleyi yukarıdan birbirine bağlayan farklı kotlardaki köprüler ve avludaki yine kırmızıya boyanmış yangın merdiveni güçlü plastik formları ile bu perspektifleri zenginleştirir.

Düşük maliyetli üretim ve masrafsız zahmetsiz olması istenen binada brüt beton ve oluklu metal malzeme gibi yalın ve güçlü dokular malzemenin kendi rengi ile kullanılmış, sadece düşey sirkülasyon elemanlarında ve yaşam birimlerinin koridorlarında kapılarda ve bazı camlarda canlı renklerde boya ve film uygulanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Mimari Proje Ekibi: Semra Uygur, Özcan Uygur, Eser Köken İşleyici, Zümral Aygüler, Sevda Özkan İmamoğlu
İşveren: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı
Ana Yüklenici: RUTO - Yılmaz Gürcüm İş Ortaklığı
Statik Projesi: Tekno Dizayn Mühendislik
Mekanik Projesi: Bahri Türkmen
Elektrik Projesi: Kemal Ovacık
Altyapı Projesi: Barbaros Bıçakçı
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 12,478 m2
Toplam İnşaat Alanı: 11,870 m2

Pin It
Mimar

Semra Uygur

Özcan Uygur

Eser Köken İşleyici

Zümral Aygüler

Sevda Özkan İmamoğlu