Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sinema C

Sinema C ismini Yusuf Atılgan’ın romanı Aylak Adam’ın ünlü C karakterinden alan bir sinematek ağının ilk yapısıdır.

Şehirden Uzak” konulu Ytong Mimari Fikir Proje Yarışması’nda eşdeğer ödül kazanan proje, Türkiye genelinde, özellikle şehirden uzak’ta - taşrada - Yusuf Atılgan’ın yaşamının büyük bölümünü gönüllü bir sürgünde geçirdiği, Anayurt Oteli ve Canistan gibi eserlerini yazdığı Manisa’nın Hacırahmanlı köyü için tasarlanmış kerpiç bir açıkhava sineması önerisidir.

Metropolün uzağında, gündelik uğraşlarıyla taşranın tüm gerçekleri ile örülü bir köyde sessiz gecenin içine düşen bir karşılaşma ve çarpışma mekanı olarak SINEMA C gün boyu bağda çalışan, istasyonda bilet kesen, tarlada çapa yapan, çarşıda simit satan, kıraathanede oyun oynayan taşralının önüne koparılması imkansız olanı, hayalin perdesini getirir. Köyde dünyanın ortak bahçesine ait bir dili taşraya yerleştirir, onu bir uğrak ve durak haline getirerek gündelik varoluşunun bir parçası olmasını sağlar. 

SINEMA C aynı zamanda kırda gündelik kapalılığı açan bir kaçış durağı, taşra için bir tür kamusal alanda buluşma ve yaşama aygıtıdır. Taşrada hayat, kendi örtük perdesini kaldırıp ardına bakmak için bir başka perdeyi kerpiç duvarlar ve ahşap sandalyeler arasında yeniden kurar. SINEMA C taşranın gündelik araçlarını dünyanın  dört bir yanından akın eden kurgular, hikayeler, sesler ve düşüncelerle buluşturan bir mekan olarak,  yeni bir ekonomiyi de beraberinde getirir. Taşranın odağına, yeni bir uzağı ve başkayı koyar.

Harita
Künye
Proje Yeri: Saruhanlı, Manisa
Proje Tipi: Sinema
Proje Tipi Grubu: Kültür
Maket: Seda Kurt Şengün
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Arsa Alanı: 650 m²
Toplam İnşaat Alanı: 417 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hakan Tüzün Şengün

Seda Kurt Şengün