İlgili Projeler

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Hizmetleri Binası

Saffet Kaya Architects tarafından tasarlanan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Hizmetleri binası 2020 yılında Lefkoşa’da inşa edildi.

Saffet Kaya, projeyi anlatıyor:

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kampüsünün merkezinde yer alan öğrenci hizmetleri müdürlüğü, öğrencilerin kayıt anından mezun olana dek iletişimde olacağı ve her türlü idari ihtiyaçlarında yardım alacakları bir merkezdir.

Dairesel olarak geliştirilen zemin kat planının merkezi, bir meydan oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. İki kat yüksekliğindeki atrium, iç meydan ve etrafını saran idari birimler, öğrencilerin ve çalışanların maksimum karşılaşma ile sosyalleşebileceği bir senaryoda kurgulanmıştır.

Öğrencilerin üniversite eğitimi boyunca en sık uğrayacakları merkez olan öğrenci hizmetleri binasının spiral hareketleri ile öğrencileri kucaklayan misafirperver tavrı ve aynı zamanda zemin kattan yükselen dairesel kütlenin altında oluşan geçirgenlikle kampüsün kentsel dokusunu yapı içine taşıması amaçlanmıştır.

Ana cephe elemanlarını oluşturan korten kabuk ve çubukların tasarımı Kıbrıs güneş ışığını bina içine dolaylı ve kontrollü şekilde alarak doğal aydınlatma ile sürdürülebilir aydınlatma çözümü sunar.

Malzemeler kampüs dokusuna uygun ve geleneksel malzemeler olacak şekilde seçilmiştir. Bürüt beton, ahşap, cam ve korten malzemeleri kullanılmıştır. Kampüs ölçeğindeki bina dokusunun iç mekanda devamlılığı için cephe ana elemanı olan korten çubuklar içerideki tezgahlarda da küçük ölçekte kullanılmıştır.

Çıplak ve ham malzemelerin kullanımının getirdiği bitmemişlik hissi ve dairesel geometrinin yumuşak bir şekilde bir araya gelmesi, gelişmekte olan farlılıkların ahenk içinde birlikteliğini mümkün kılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
Proje Tipi: Yüksek Öğretim Yapısı, Ofis
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Ana Yüklenici: DRN İnşaat
Uygulama Projesi: Yaşar Gündeğer
Statik Projesi: Mert Evre
Mekanik Projesi: Mustafa Dağbaşı
Elektrik Projesi: Gürcan Kara
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Toplam İnşaat Alanı: 1.611 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Saffet Kaya Bekiroğlu