+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Bahçeköy Evi

Bahçeköy Sarıyer’de bulunan aile evi, mümkün olduğunca net, aydınlık, ferah yaşam alanları oluşturmak üzere planlanmış.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bahçeköy Sarıyer ‘de bulunan aile evi, mümkün olduğunca net, aydınlık, ferah yaşam alanları oluşturmak üzere planlanmıştır. Dışarıdan kapalı, nispeten sert, saydam olmayan ilk algısı, bahçe cephesinde olabildiğince açık, havadar ve dış mekana yönelimli hale gelir. İç mekanlar geniş cam ve teraslarla bahçeye açılır.

Tasarımda, hem iç hem dış mekanda, kullanılan malzemelerin doğal sonuçları, amaçlı şekilde, olabildiğince korunmuştur.

Dış cephe tümüyle el işçiliği mozaiktir. Bahçe duvarları ve doğrama detaylarında, zaman içinde doğal şekilde son doku ve rengini alan korten çelik kullanılmıştır. İç mekanda ahşap ve mermer gibi doğal malzemeler mekanların karakterlerine uygun şekilde uygulanmıştır. Tüm sabit mobilyalar özel üretimdir. Çoğunlukla siyah ve doğal cilalı meşe ve pastel tonlu lakenin kombinasyonları şeklindedir. Metal detaylar genelde siyah, kısmi olarak da bakır ve satine metal renklerdedir. İç mekan, amaçlı şekilde, yalın, yaşam unsurunun önüne geçmeyecek bir fon olarak tasarlanmıştır. Detaylar ve çeşitli sanat eserleri atmosfere renk katmak amacıyla kullanılmıştır.

Mimari bir unsur olarak merdiven, heykel etkisi yaratmak amacıyla tasarlanmıştır ve 3 yaşam katını birbirine bağlar. Merdiven strüktürü, tümüyle, hacme sıcaklık getiren ahşap örtü ile kaplanmıştır.

Bahçede, yüzme havuzu yanında, salon, mutfak, yarı açık dinlenme alanı, spor salonu, soyunma odası, duş ve tuvaletlerin bulunduğu bir havuz evi tasarlanmıştır. Tavan yüksekliğinde kayar camlar yaşam alanlarının tümüyle doğal ışık almasını ve istendiğinde açılarak havuz terası ile bütünleşmesini sağlar.

Details
Project Location: Sarıyer, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Alp Saul
Ana Yüklenici: Habif Mimarlık
Peyzaj Mimarlığı: SdARCH Trivelli & Associati
Lighting Project: Ebru Katmer
Electrical Project: Arslan Elektrik
Plumbing Project: Yelken Mühendislik
Photography: İbrahim Özbunar
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 2,200 m²
Total Construction Area: 1,700 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Setenay Erkul

Hakan Habif