Mimarlık Ofisi


Pin It

Çağla Akyürek

İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Kolejinde tamamladı.

Gazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü 1991 yılında üniversite birincisi olarak bitirdi. 1993’te burs kazandığı ABD Ball State University, Muncie - Indiana’dan yüksek lisans derecesini aldı.

1993 - 1997 yılları arasında, mimar olan babası Orhan Akyürek’in de ortak olduğu Aytöre-Genç Mimarlık, YEG Mimarlık ve Tümer Mimarlık bürolarında çalıştı. Babasının mimarlık bürosuna bilgisayar sistemini kurdu.

1998 yılında İstanbul’da Akyürek Elmas Mimarlık Ltd. Şti.’ni kurarak 2018 yılına kadar endüstri, konut, turizm, eğitim, kentsel tasarım, ofis binaları gibi alanlarda birçok nitelikli projeye imza attı.

1998’de İzmir Havalimanı Dış Hatlar Terminali Mimari Proje Yarışmasında üçüncülük ödülü aldı. Aynı yıl Erkul Kozmetik ofis ve fabrika binası davetli yarışmasında birincilik ödülü kazanarak projelerin uygulanmasından sorumlu oldu.

2011 yılında “17.Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri”nde kamu hizmet binası iç mimari kategorisinde “Magic Ice Buz Müzesi” projesiyle, “Avrupa ve Dünyanın En İyisi” ödülünü kazandı.

Katıldığı diğer yarışmalardan çeşitli ödülleri bulunmaktadır.

2019 yılında Çağla Akyürek Mimarlık bürosunu kurarak, çeşitli mimari projelerde görev almakta, üniversitelerde yarı zamanlı öğretim görevlisi statüsünde bilgi ve deneyimlerini öğrencileriyle paylaşmaktadır.

Çeşitli mimari yayınlarda projeleri ve makaleleri yayımlanan, iyi derecede İngilizce bilen Çağla Akyürek, yoga yapmakta ve briç oynamaktadır.

TMMOB Mimarlar Odası ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği üyesidir.