Other Works
Similiar Projects

Alibeyköy Anadolu Lisesi

İSMEP (İstanbul'un Sismik Riskten Arındırılması Projesi) kapsamında yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen okullardan 44 adeti, Türkiye'nin eğitim mekanlarının çağdaşlaşması için Uygur Mimarlık tarafından önemli bir fırsat olarak değerlendirildi.

Tip eğitim mekanlarına  karşı çıkan ve yere ait olmayı ön planda tutan tasarım tutumu, bu 44 adet okulun özgün eğitim mekanlarına dönüşmesine sebep oldu.

Okul binalarının tamamında atölye niteliğinde, gençlerin rahat kullanmalarına yönelik esnek mekanlar yaratmak temel prensip olarak belirlendi. Özellikle, eğitimin, derslik alanlarından çok derslik dışı mekanlarda olduğu düşüncesi tasarım ilkelerinin belirlenmesinde önemli bir kriter oldu. Derslik dışı mekanlar, interaktif eğitimin yapıldığı, yaşayanların etkileşim içinde oldukları, birbirlerinden öğrendikleri özgürlük alanları olarak değerlendirildi.

Özellikle sosyal açıdan sürdürülebilir, enerji tasarruflu işletme ve bakım giderleri minimum olan yapılar yaratmak için, yapı bileşenleri kaplanmadan ve boyanmadan, günlük hayata dair bilgi verir, kolay algılanabilir nitelikte tasarlandı ve inşa edildi. İçinde yaşayanların kendi renklerini mekanlara ilave edebilmeleri için tevazu ve yalınlık özellikle dikkat edilen bir tasarım ilkesi olarak belirlendi.

 

Her bir okul projesi kendi içinde arazi ve ölçeğe göre farklılık gösterse de yukarıda anlatılan tasarım ilkeleri doğrultusunda aynı tasarım dili kümesine mensup bağımsız projelerdir.

Okulun sadece eğitim döneminde kayıtlı öğrencilere değil, eğitim dönemi dışında da bulunduğu mahallenin gençlerine yönelik imkanlar sunabilmesi amaçlandı. Bu nedenle dışarıdan kolayca erişilebilecek açık amfi ve spor salonu Alibeyköy Anadolu Lisesi’ni salt bir okul değil bir mahalle merkezine dönüştürmekte faydalı oldu. İç mekan organizasyonu da bu nedenle daha dışa dönük ve erişilebilir şekilde kurgulandı.

Map
Details
Project Location: Eyüpsultan, İstanbul
Project Type: High School
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Employer: İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP)
Ana Yüklenici: BS Mimarlık
Peyzaj Mimarlığı: Derya Duman, Kemal Özgür, Can Kubin
Structural Project: Dursun Özsaraç, Levent Aksaray
Mechanical Project: Bahri Türkmen
Electrical Project: Kemal Ovacık
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 10,388 m2
Total Construction Area: 9,473 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Semra Uygur

Özcan Uygur