Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Güngören Tozkoparan Ortaokulu

İSMEP (İstanbul'un Sismik Riskten Arındırılması Projesi) kapsamında yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen okullardan 44 adeti, Türkiye'nin eğitim mekanlarının çağdaşlaşması için Uygur Mimarlık tarafından önemli bir fırsat olarak değerlendirildi.

Tip eğitim mekanlarına  karşı çıkan ve yere ait olmayı ön planda tutan tasarım tutumu, bu 44 adet okulun özgün eğitim mekanlarına dönüşmesine sebep oldu.

Okul binalarının tamamında atölye niteliğinde, gençlerin rahat kullanmalarına yönelik esnek mekanlar yaratmak temel prensip olarak belirlendi. Özellikle, eğitimin, derslik alanlarından çok derslik dışı mekanlarda olduğu düşüncesi tasarım ilkelerinin belirlenmesinde önemli bir kriter oldu. Derslik dışı mekanlar, interaktif eğitimin yapıldığı, yaşayanların etkileşim içinde oldukları, birbirlerinden öğrendikleri özgürlük alanları olarak değerlendirildi.

Özellikle sosyal açıdan sürdürülebilir, enerji tasarruflu işletme ve bakım giderleri minimum olan yapılar yaratmak için, yapı bileşenleri kaplanmadan ve boyanmadan, günlük hayata dair bilgi verir, kolay algılanabilir nitelikte tasarlandı ve inşa edildi. İçinde yaşayanların kendi renklerini mekanlara ilave edebilmeleri için tevazu ve yalınlık özellikle dikkat edilen bir tasarım ilkesi olarak belirlendi.

Her bir okul projesi kendi içinde arazi ve ölçeğe göre farklılık gösterse de yukarıda anlatılan tasarım ilkeleri doğrultusunda aynı tasarım dili kümesine mensup bağımsız projelerdir.

Tozkoparan Ortaokulu’nda dikdörtgen planlı 4 katlı kütlenin çeperlerinde sınıflar yer alırken, ortada bırakılan üstü kapalı ve çatıdan ışık alan atrium kış ayları için ortak teneffüs alanı olarak işlev görmekte. Bodrumda kapalı spor sahasını ve 3.katta oditoryumu barındıran bu boşluk, kısıtlı arsası olan okulun iç mekanların daha zengin bir hayata ev sahipliği yapmasına imkan veriyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Güngören, İstanbul
Proje Tipi: İlkokul
İşveren: T.C. İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi İstanbul Proje
Ana Yüklenici: Tigris Mühendislik Müşavirlik
Peyzaj Mimarlığı: Can Kubin
Proje Yöneticisi: Şahin Çeven
Statik Projesi: Levent Aksaray
Mekanik Projesi: Bahri Türkmen
Elektrik Projesi: Kemal Ovacık
Tesisat Projesi: Bahri Türkmen
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 4,074 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8,636 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semra Uygur

Özcan Uygur