Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

3s Firuze Konakları

Küçükçekmece Gölü’nün batısında kalan yamacın tepesinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nün hemen sırtında yer alan konut projesi Ergün Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

8 kat yükseklikle sınırlandırılmış bir imara sahip olan arsada, temel tasarım motivasyonu, yapının merkezinde geniş, ferah ve canlı bir avlu oluşturmak; bu avluyu çevreleyen yapıyı da güneydoğuya ve Küçükçekmece Gölü’ne doğru açarak hem avlunun hem de yapının içerisindeki konutların güneşe ve manzaraya yönelimini sağlamaktır.

Avlu kendi içerisinde farklı kotlara oturan 3 platforma ayrılmaktadır. Birincisi konutlara erişimi çeşitli peyzaj ögeleriyle zenginleştirerek sağlayan zemin kat platformudur. İkincisi, 1. bodrumda kısmen gömülü kısmen açığa çıkan, sosyal tesislerle hemzemin, açık havuz, spor ve eğlence faaliyetlerini örgütleyen alt platformdur.  Sonuncusu ise tamamıyla Küçükçekmece Gölü’ne yönlenmiş, bahçenin seyir terası niteliğindeki geniş platformdur.

Konutları içeren çevresel yapı 3 blok şeklinde ele alınmıştır. Batı kısmında, park ve cami tarafında kalan blok, yoğunluklu olarak küçük birimleri, diğer iki blok ise büyük konut birimlerini içermektedir. Her blok kendi içerisinde, ikisi köşelerinde biri de merkezinde olmak suretiyle, üçer adet ortak kat bahçesiyle yırtılarak; koridorların doğal ışık ve doğal hava alması sağlanmış, her katta bir sosyalleşme platformu oluşturulmuş, uzun kütleler boşaltılarak hareketlenmeleri sağlanmıştır.

3 kenarı yol olan parselde, çevresel bloğun 3 cephesinin zemin ve asma katları sokak dükkanları olarak değerlendirilmiştir. Konut kat planlarındaki dik açılı rasyonel hatlar, ticari katlarda farklı açılarda kırılarak sokakların yer yer meydanlaşmasına imkan vermektedir. Doğu tarafında kalan cephedeki mağazaların önünde geniş kamusal alanlar bırakılarak, bu bandın üniversite öğrencileri tarafından kullanılabileceği ön görülmüştür.

Künye
Proje Yeri: Avcılar, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: 3S Kale Gayrimenkul
Ana Yüklenici: 3S Kale Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım
İç Mekan Projesi: Esat Özkan, Zeynep Ergün, Anıl Asal, Gizem Arslaner, Meltem Uysal
Aydınlatma Projesi: Lipom Aydınlatma
Statik Projesi: Fonksiyon Mühendislik
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Enkom Mühendislik
Fotoğraf: Emre Dörter
Mimari Mesleki Kontrollük: Ergün Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Cengiz Türe
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 28,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 112,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ender Ergün

Eser Ergün

Can Tamirci

Burcu Durmaz

İpek Hayrater

Servet Unver

Esma Değirmenci