+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

AVVLU

İstanbul-Kocaeli arasındaki ana artere yakın bir parselde yer alan binanın tasarımı ikili durumlar üzerinden geliştirilmiş.

ofisvesaire, projeyi anlatıyor:

Alt kotlarında işyerleri bulunan konut yapısında bu ikili durum öncelikle yapının kütlesinde görülmektedir. İşlevsel ayrımı vurgularcasına alt kotlar görsel olarak geçirimli kılınırken, üstte yer alan konut bloğu daha geçirimsiz bırakılmıştır. Konut kütlesi daha sonra düşey parçalara ayrılmış, bu parçalanma sonucu cephedeki boşluklar oluşmuştur. 

Kütlenin tasarımındaki ikili durum plan şemasında da görülmektedir. Dışarıdan kapalı bir kutu hissi veren yapı, ortasında tasarlanan iç avlu sayesinde şeffaflaşmaktadır. Günümüz konut yapılarındaki sınırlı kullanıcı etkileşimini sorunsallaştıran proje, avlu ile güncel bir konut yapısı için yenilikçi bir dolaşım senaryosu önermektedir. Tüm konutların ortak kullanımında olan avlu sayesinde yapı nefes almakta, açılır/kapanır çatı sistemi ile gün boyu doğal havalanabilmekte ve gün ışığını etkin kullanmaktadır. Avlu, yapının bulunduğu parseldeki imar durumuna da çözüm önerisi getirmiştir. Yapı yükseklik sınırı bulunan parselde yer alan kitle her iki doğrultuda genişletilerek maksimum cephe kullanımı sağlanmıştır. 10 farklı tipolojiye sahip toplamda 25 adet konut elde edilen yapıda cephe hattı, büyük cephe açıklıkları ve etkili kat yüksekliği  ile doğal aydınlatmayı en verimli şekilde kullanmaktadır. 

Map
Details
Project Location: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Yuva Yapı
Ana Yüklenici: Yuva Yapı
Structural Project: Endurans Proje
Mechanical Project: Mustafa Aydın
Electrical Project: Erkan Tetikoğulları
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 2,600 m2
Total Construction Area: 4,500 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Melis Varkal

Gökhan Çelikağ

Ceren Kocabıyık

Merve Köz