Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

3. Mansiyon, Antalya Kaleiçi Yönlendirme Tabelaları Ulusal Tasarım Yarışması

Proje raporu:

Kaleiçinin sokakları dardır, tabelaların bilgisi geniştir.

Tarihi alanlarda bilgilendirme tabelaları, günümüzden tarih'e bakmayı ve tarihi mekanları tarif etmek için kullanılır.

Bizce genelde yapılan bir hata, tarihi alanlara "benzetme" yöntemi ile günümüzün yorumu ile yeni objeler tasarlanması. Oysa geçmişte yapılan geçmişe aittir, ve onu taklit etmeye gerek yok bizce. Onun yerine geçmişi günümüzün bakış açısıyla ve teknolojisiyle yorumlamak daha doğru sanki. Kaleiçi için tasarlanacak herhangi bir tabela, mevcutların sadece makyajlı hali olacaktır. Bizce daha derin bir düşünceye dalmalıyız..

İlerleyen teknolojik çağımızda enformasyon önemli bir yer almaktadır. Günümüzde bilgisayar teknolojisi bu alanda önemli yer almaktadır. Led ekranlar (havaalanlarında, terminallerde vb.), dokunmatik bilgilendirme ekranları (alışveriş nerkezlerinde, artık sokaklarda da! vb)günümüzde sık rastlanmaktadır. Bilginin, enformasyon tabelasının sadece tanımlanan yüzeyle sınırlı kalmasını ortadan kalktı. Artık 40x 60 cm bir tabela ekranda sınırsız veri saklanabilmekte! Hangi veriye ulaşmak insanların sadece parmaklarının ucunda! Kaleiçi zengin ve derin tarihe sahip. Klasik tabelalar ile tarif ve anlatılabilecek değil bizce..

İnsanlar sadece tabela yüzeylerindeki baskı yazılarla sınırlı kalmamalı. Led ve dokunmatik Tabela ekranlardaki sınırsız bilgiye ulaşılmalı ve Kaleiçi ile ilgili yol, eser bilgisi gibi benzeri konularda kusursuz ve derin bilgilendirilmeli! Asıl böylece günümüzden tarihe bakabilmiş olabileceğimizi düşünüyoruz.

"Her Tabela Bir Ansiklopedir" sloganıyla günümüzden tarihete gezinmenin daha keyfli olacağını düşünüyoruz..

Künye
Proje Tipi: Kent Mobilyası
Proje Tipi Grubu: 3. Mansiyon
Danışman: Kaan Tuna, Aslı Tulay Erdem, Serpil Öztekin, Uğur Kara, Banu Kara, Alper Çabuk, Saye Çabuk, Emel Akdemir, Hakan Gölge, Yaser Can

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Sunay Erdem

Günay Erdem