Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

B2 Evi

Mimarlar ve Han Tümertekin ofisinin tasarladığı B2 Evi, 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

Selman ve Süha Bilal isimli iki kardeş, Kuzey Egede İstanbuldaki evlerinden çok uzakta olmayan bir haftasonu evi yaptırmak istiyorlardı. Aradıkları; güzellik, sakinlik ve inzivaydı.

B2 Evi, Ayvacık dolaylarında, 450 nüfusluk küçük bir köy olan Büyükhüsunda yer alıyor ve nüfusun çoğu tarımla geçiniyor. Yalın bir dikdörtgen kütleden oluşan ve büyük bir teras üzerine konumlanan ev, köyün güneydoğu sınırının hemen dışındadır. Bir tarafta açıkça modern ve çevredeki köylerin geleneksel evlerinden çok farklı olan ev, diğer taraftan yerel malzemeleri ve yapım tekniklerini kullanarak, mimari dilde bir anlaşma sağlamış. Burası yalın bir barınağın, doğanın varolduğu ve kucaklandığı bir mekana dönüştüğü yer.

Mimar Han Tümertekinin, kuzeyden güneye 7m uzunluğundaki üçgen şeklindeki arsada teraslamalar yapması da yine yerel tekniklerden biridir. Arsa, aralarında 1,3 m yükseklik farkı bulunan 2 platoya bölünmüş. Bunlardan biri üzerinde evin bulunduğu dikdörtgen şeklindeki parça, diğeri de evin arkasında kalan üçgen şeklindeki bahçe. Çevredeki yerel evler gibi B2 Evi de dağın eteğine oturtulmuş. Ama yerel evlerdekinin tersine B2 Evinin çevresinde bahçe duvarları yok. Bunun sonucunda da arsa, çevre peyzajı tarafından içeri çekilmiş olsa da ev kaide üzerinde duran bir heykeli andırıyor.

Evin sahipleri hem inşaat maliyetlerini kontrol altında tutmak için hem de çok fazla bakım gerektirmeyecek pratik bir yapı olması için evin ölçeğine kısıtlamalar getirmişlerdir. O nedenle program basittir: Zemin kat, büyük bir oturma odasının hakimiyetindedir, üst katta ise yatak odaları vardır. İki kat arasında bağlantı ahşap ve çelikten yapılmış bir merdivenle sağlanıyor. Ana mekanların yalınlığı ve doğayla içiçe olabilmeleri, yarı-açık mekanlarla sağlanmış. Bu mekanlar içinde banyo, küçük bir mutfak, çamaşırlık ve deponun bulunduğu bir çekirdeğin 1.2 m derinliğindeki duvarı tarafından oluşturulmuştur. Evin bütün dış mekanları, evin birer parçası.

Ev, depreme dayanıklı basit bir strüktüre sahip ve yerel teknik ve malzemelerle yapılmış. Doğu ve batı cepheleri, iki tane betonarme yapı elemanın ve onların çevrelediği taş duvarın oluşturduğu 3 parçalı bir komposizyona sahip. Bu yapı, çatıda da devam eder ama çatıdaki taşlar yerlerine sabitlenmemiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çanakkale
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Selman Bilal, Süha Bilal
Mekanik Projesi: İsmail Ildız
Elektrik Projesi: Adnan Gündüz
Fotoğraf: Cemal Emden,
Proje Başlangıç Yılı: 1999
Proje Bitiş Yılı: 1999
İnşaat Başlangıç Yılı: 1999
İnşaat Bitiş Yılı: 2001
Arsa Alanı: 600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 150 m2

Pin It
Mimar

Han Tümertekin

Hayriye Sözen

Ahmet Önder

Hakan Tüzün Şengün

Eylem Erdinç