Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Assos Taş Ev

Assos merkezi yakınlarında 210 m²'lik arazi için tasarlanan tek kişilik yığma taş konut yapısı, civarda bulunan yerleşimin temel noktalarını tasarım içinde sorgulamıştır.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos, köklü ve zengin bir tarihe sahip olan antik bir kenttir. İlk yerleşimi MÖ 6 yy a dayanmakta olan Assos ve çevresi, çeşitli uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzdeki yerleşimi, özellikle Behramköy ve civarı ise Osmanlı döneminden kalmakta olup, genel tutumu klasik Anadolu taş ev mimarisine dayanmaktadır. Ege'de baskın olan Anadolu taş ev mimarisi, pratikliği ve işlevselliği ön planda tutmaktadır.

Assos'un merkezine yaklaşık 25 km uzakta olan Koruoba Köy'ünde yer alan araziye tasarlanan konutun, coğrafyanın etkisinden dolayı yığma taş olmasına karar verildi. Tek kişi için tasarlanması nedeniyle bütünsel mekan anlayışının sağlanması tercih edildi. Mekanların ağır yığma taş duvarlarla bölünmesi yerine ferah bir açık mekan hedeflenmiştir. Bunun için hacimde baskın olan yığma duvarların, konutun ihtiyacı olan fonksiyonlara hizmet etmesine karar verilmiştir. Giriş, şömine, vestiyer, raf vb. diğer fonksiyonları içeren ve bahçe girişini sınırlayarak oluşturan duvar, evin içinde hacim organizasyonunu da oluşturmaktadır. Zemin katta giriş, salon, açık mutfak ve banyo bulunmaktadır. Fonksiyonları toplayan bu duvar aynı zamanda zemin kat ile asma kat arasında bağlantıyı kurmaktadır. Girişin karşısında bulunan ve fonksiyonel duvarın köşesine takılmış olan merdiven ile, yatak odası ve giyinme bölümünün olduğu asma kata ulaşılmaktadır. Dikdörtgen planlı evin iki tarafı bu fonksiyonel duvarla çevrelenirken, kuzeydoğuda kalan düz yığma duvarda ıslak hacimler toplanmıştır. Mutfak, banyo ve asma kat bu duvarda çözülmüştür. Fonksiyonel duvar ile servislerin toplandığı duvar arasında kalan bölümlerde ise boydan cam tercih edilmiştir. Evin ön cephesinin tamamı cam giydirme cephe ile oluşturularak, araziye ulaşım sağlayan yol ve yaklaşık 2,5 km güneyinde kalan deniz ile bağlantı kurması sağlanmıştır. Evin kuzeybatısında bulunan arka cephede de boydan boya cam geçilerek yığma taş görüntüsü hafifletilmiş ve evin içindeki hava sirkülasyonu sağlamıştır. Mahremiyet sağlamak amacıyla araziye ulaşım sağlayan yoldan sınırlı bir giriş sağlanarak, arazinin çevresi de evin malzemesine uyumlu olarak yığma taş duvarla çevrilmiştir. Evin ana girişi yan cephe bulunmakta olup hem mahremiyeti sağlamakta, hem de yol cephesinin cam ile kaplı olması nedeni ile dış mekanla bağlantı kurmasına olanak vermektedir.

Künye
Proje Yeri: Çanakkale, Assos
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Muazzez Bodur
Danışman: Cenk Sönmez
İç Mekan Projesi: TeamFores
Proje Yöneticisi: Hande Aydıngün
Aydınlatma Projesi: Yenigün Aydınlatma
Statik Projesi: Gelişim İnşaat Proje
Mekanik Projesi: Ekon Mühendislik
Elektrik Projesi: Çaba Elektrik
Tesisat Projesi: Ekon Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2014,
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
Arsa Alanı: 210 m²
Toplam İnşaat Alanı: 65 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Serter Karataban

Dicle B. Özdemir

Dilara Umucu
Yardımcı Mimar(lar)
Mert Göktuğ Dedeoğlu