Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

DRD Motorbikes Honda

DRD Motorbikes showroom projesi İstanbul, Ataşehir'de bulunuyor.

TeamFores, projeyi anlatıyor:

Derindere Şirketler Grubu’nun yeni girişimi olan DRD Motorbikes için Ataşehir’de tasarlanan 1.200 m2’lik DRD Motorbikes Honda Showroom’u, güçlü marka kimliğinin yansıtıldığı dinamik tasarımı ve her detayın fonksiyonel bir şekilde çözümlendiği bütüncül yapısı ile Honda’nın performans ve görselliğe önem veren yaklaşımına paralel bir mimari anlayışla tasarlandı. Aydınlatma armatürlerinden merdiven korkuluk detaylarına, ayrıştırma ünitelerinden mobilyalara kadar tüm detaylar TeamFores Mimarlık tarafından özel olarak tasarlandı.

Motosiklet tutkunlarının sayılarının gün geçtikçe artmasına ve kalite standartlarının yükselmesine rağmen, motosiklet showroomları’nın tekdüzelikten kurtulamayan, karmaşık bir yapıya sahip olmaları nedeniyle DRD Motorbikes Honda’da daha sade, elit, marka kimliğine uygun bir satış ve servis alanı sunuldu. Araç servislerinin bile birçoğunda bulunmayan titizlik ve bütünlükle ele alınan showroom’un alt katında yer alan ve adeta bir laboratuvar konseptinde tasarlanan 400 m2’lik servis alanı, yedek parça deposu, soyunma odaları ve duş alanlarıyla 5 yıldızlı bir otel konforu ortaya çıkarıldı. Mutfak ile entegre eğitim odası, 16 kişiye kadar toplantı ve eğitim amaçlı kullanılmasının yanı sıra yemek salonu olarak da hizmet vermesi açısından fonksiyonel bir dille tasarlandı.

Showroom’un giriş katında yer alan 200 m2’lik açık satış alanında, sergilenen motosikletlerin yanı sıra müşterilerin servis ve satış danışmanlarına rahatlıkla ulaşabilecekleri iki ayrı geçiş sağlandı. Ana kapıdan girildiğinde Honda’nın hobi motosikletlerinin arasından geçilerek ulaşılan karşılama bankosunun hemen arkasındaki kontrollü kapı ile müşterilerin servise girmesi engellenirken, danışmanın rahatlıkla servis alanına geçmesi amaçlandı. Servis girişinde konumlandırılan ekran sayesinde de müşterilerin alt kat servis bölümünde motosikletleri ile ilgili yapılan işlemleri rahatlıkla izleyebilmeleri sağlandı. Motosikletlerin sergilendiği alan olarak tasarlanan giriş kattaki karşılama bankosunun hemen arkasında konumlandırılan şeffaf merdiven, üst kata ulaşılmasının yanı sıra merdivenin arka kısmında yer alan mağaza ile giriş bölümü arasında bir seperatör olarak konumlandırıldı.

“Shop in shop” konseptiyle tasarlanan ve motosiklet tutkunlarının ihtiyacı olan tüm aksesuar ve tamamlayıcı ürünlerin yer aldığı mağazanın ferah iç mekanı, ürünlerin tümü müşterilerin görüş açısında olacak şekilde ele alındı. Aynı katta yer alan yönetici odası ve açık ofis alanının tam karşısındaki büyük camın, bahçede konumlandırılan Bonzai tip zeytin ağacına bakması, doğanın iç mekanla buluştuğu bir etki oluşturdu. Giriş kat ve servis alanında tüm tesisat ve alt yapı sistemleri dekorasyonun bir parçası olarak ön plana çıkarılırken; yakalanan endüstriyel hava ile aynı zamanda ekonomik bir uygulama ve bakım/onarım kolaylığı da sağladı.

Kat yüksekliğinden kazanılan 150 m2’lik üst katta ise genel müdür odası, muhasebe departmanı ve toplantı odası konumlandırıldı. Bu kapalı hacimler, özel müşteriler ve hobi motor kullanıcıları için konumlandırılan lounge alanlarıyla birleştirildi. Bu alanda eğitimler, seyahatlerle ilgili sunumlar ve görsel şovların yapılmasını mümkün kılacak bir ses ve görüntü alt yapısı da oluşturuldu. Hareketli çelik hasır panolar sayesinde de bu mekanların istenildiğinde kısmen kapalı bir alan haline getirilebilmeleri sağlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ataşehir, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Beril Elmas Brangar, Ceyda Atıcı
İşveren: Derindere Şirketler Grubu, DRD Motorbikes
Ana Yüklenici: TeamFores
Alt Yüklenici: Gelişim İnşaat Proje, Çaba Elektrik, İstanbul Dizayn, Derin Design, Yenigün Aydınlatma, ABM Parke, Unigen Yapı Malzemeleri, Mimay, Akatlar
Peyzaj Mimarlığı: Hande Aydıngün Peyzaj Tasarım Uygulama ve Danışmanlık
Proje Yöneticisi: Serter Karataban
Fotoğraf: Derya Atıcı Fotoğraf Tasarım Atölyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 1,200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Serter Karataban

Beril Elmas Brangar

Ceyda Atıcı

Ceyhun Akın