Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bener Hukuk Bürosu

Team Fores İstanbul Balmumcu'da tasarladığı hukuk bürosu projesini anlatıyor:

Bir mimarın, aynı binanın hem mimari hem de iç mimari projesini hazırlamasına ender rastlanır. 2012 yılında projelendirdiğimiz Erol Soylu'ya ait 960m2'lik, Itri sokağın hemen başındaki oldukça eğimli olan arsada yaptığımız projenin 2014 yılında tamamlanmasıyla binayı Bener Danışmanlık ve Bener Hukuk şirketleri kiralar. Bener şirketleri de binanın yapısına ve mimarisine duydukları beğeni ve saygıdan, yaklaşık 75 kişinin çalıştığı şirketleri için iç mimari proje ve uygulama işlerinin yapılması için Teamfores'le çalışmaya karar verir, fakat bu defa projelendirilecek olan iç mekan 2.230m2 olacaktır.

Itri sokak, Balmumcu'dan Ortaköy Dereboyu caddesine inan, muhteşem Boğaz Köprüsü manzaralı dik yokuşun, tam da kıvrıldığı yerdedir. Arsa form itibariyle çok da heraket alanı vermez mimara. Yine de proje bize geldiğinde ve arsayı gördüğümüzde, hissettiğimiz tek şey, ne kadar derin ve ferah bir nefes alabildiğimizdi. Demek ki, buraya yaptığımız projenin kullanıcıları her kim olacaksa, bu binada rahat nefes almalı, İstanbul'un keşmekeşinden soyutlanarak, eşsiz boğaz ve Boğaz Köprüsü manzarasını, binanın her köşesinden seyre dalmalıydı.

Müşterimiz, Türkiye'nin en önemli holdinglerinden birinin eski CEO'suydu. Profesyonel hayatın zorluğunu, sıkıcı ofislerde yaşanan verimsizliği, İstanbul'da ofislerdeki açık alanların, kapalı mekanlar kadar değerli olduğunu kendisine anlatmamız çok kolay oldu. Böylece proje, otoparkından, çatısına kadar, yeşille iç içe, garaj ve garaj üstündeki iki kattaki yeşil kıvrımlardan oluşan saçakları ve her katta ayrı bir korunaklı terası olan, boğaza yönelmiş, her m2'sinden ferah, derin nefes alınabilen bir ofis ortaya çıktı. Binanın ana yönlenmesindeki en büyük dezavantaj İstanbul'daki manzaraya hakim bir çok diğer bina gibi, manzaranın ağırlıklı olarak güney ve batı cephelerinde oluşuydu. Bu manzarayı görmezden gelmek ve güneşi kontrol altına alamak için kapatmak mecburiyetinde kalmak, mimar olarak kabullenemeyeceğimiz bir durumdu. Böylece Türkiye'deki ilk CTB uygulamasını yapmaya karar verdik. Bu basit ve kolay kullanılan güneş kırıcı elemanlar, açıkken dahi, güneşten asla etkilenmeden manzaranın rahatlıkla izlenmesini sağlarken, binanın orta giriş kotu üzerindeki çıkmalar sonrasında monoblok görüntüsünün de algısını güçlendirecekti. Otomatik olarak kullanılmaları sayesinde son derece kullanıcı dostu bir bina ortaya çıktı.

İç mimari çalışmalar başladığında ise, aynı hassasiyetler bizim için önemli oldu. Zaten daima yalın, fonksiyonel, akıllı ve bütünleyici tasarımdan yana olduğumuz için, binayı da iyi tanımanın sağladığı avantaj ile çalışmalar çok kısa sürdü. Binadaki detaylarda gösterdiğimiz hassasiyeti burada da gösterdik. Her cephenin ayrı ölçüde bir taşı, her taşın ince zarif bir bağlantı detayı vardır. İçeride de, kullandığımız doğramaların 36mm'lik görüntüde olabilmesi için özel tasarım profiller çektirildi. Zeminle birleştiği noktada yakaladığı 60mm'lik toplam görüntüyü 50mm'lik süpürgelik ve 10mm fuga detayı ile devam ettirdik. Tüm tavanlardaki birleşimler yine 10mm fuga detayı ile oluşturuldu. Mobilyaların tamamı Bener Hukuk ve Danışmanlık şirketlerinin çalışanlarına özel olarak tasarlandı. Üzerlerindeki deri kısımların, panellerle birleştiği yerlerde özel eloksallı 1,2mm'lik aluminyum profiller kullanıldı. Aynı profiller dayanıklılığı artırmak için tüm açıktaki tablaların cumbalarında da kullanıldı. İç mekan bölücü sistemlerde, masalarda ve diğer mobilyalarda kullanılan tüm profil kalınlıkları ve boyaları aynı seçildiği için, binanın bütünü ile de uyum sağlamasına çalışıldı.

Her projemizde sanatın tanıtılması ve sevdirilmesini amaç edindiğimiz için, bu projede tüm duvarlarda sadece siyah beyaz, iğne deliği (pinhole) kamera ile çekilmiş fotoğraflar kullanarak, binanın tüm kullanıcıları için yeni bir tekniği, görsel olarak anlatmaya çalıştık. Bu fotoğrafların tamamının deniz temalı oluşu ise, binanın her iki sahibininde deniz ve denizcilik tutkusunun bir yansıması, kendileri için de büyük bir sürpriz oldu.

Doğa sadelik ve bütünlüğü sever sözünden aldığımız ilham, bu projenin de ana fikri ve tüm detayların çözümlenmesinde yol göstericimiz olmuştur.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Erol Soylu
Danışman: Toz Mimarlık
Ana Yüklenici: Soylu Denizcilik
Peyzaj Mimarlığı: Hande Aydıngün
İç Mekan Projesi: Serter Karataban, Ceyda Atıcı, Fidan Eray
Proje Yöneticisi: İzzet Mete, Cengiz Yılmaz
Aydınlatma Projesi: Yenigün Aydınlatma
Statik Projesi: Gelişim İnşaat Proje, Cebir İnşaat Proje
Mekanik Projesi: ACC Mekanik Mühendislik
Elektrik Projesi: Emas AŞ
Tesisat Projesi: ACC Mekanik Mühendislik
Akustik Danışmanı: Talayman Akustik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 2268 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2325 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Serter Karataban

Berke Debensason
Yardımcı Mimar(lar)
Ayşe Kimyacıoğlu
Büşra Koçak