Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Microsoft Teknoloji Merkezi

Microsoft Teknoloji Merkezi, mevcut Microsoft Türkiye ofisinin bulunduğu binanın bodrum katında, doğal ışık almayan 400 m2’lik bir alanda konumlanmaktadır.

Teknoloji merkezine ek olarak toplantı odalarının da yenilendiği projede giriş ve yönlendirme alanlarına da müdahaleler yapılarak bütünlük sağlanmıştır.

Projede, markanın kurumsal kimliği ve yeni teknolojilerinin ön plana çıkarılmasına olanak sağlayan mekanlar elde edilmesi hedeflenmiştir. Tasarımın önemli kriterlerinden bir diğeri ise projenin bulunduğu ülkenin yerel özelliklerinden izler taşımasına önem verilmesidir. Tasarıma bir kavram haritası oluşturulup öncelikler belirlenerek başlanmış, ziyaretçileri evindeymişçesine konforlu hissettirecek bir tasarım meydana getirmek üzere renk paletleri hazırlanarak tasarım, malzeme ve ürün seçimlerine yönelik temel fikirler üretilmiştir.

Öncü teknolojilere ev sahipliği yapması amaçlanan projenin bu anlamda hem akıllı, hem de insan ölçeğinde ve doğal elemanlarla tasarlanmış olması hedeflenmiştir. Üç temel amaca hizmet verecek şekilde kurgulanan merkez; tanıtım/sergileme, toplantı ve ofis/çalışma fonksiyonlarını içermektedir. Katta karşılama bankosu ile başlayıp teknoloji merkezine yönlendiren bir tasarım ile devam eden duvar, ışığı farklı sıcaklıklarla ve senaryolarla kullanma olanağı sağlayarak gökyüzü etkisi yaratan tavan tasarımının bulunduğu çok amaçlı ana mekana yönlendirmektedir. Bu sayede projenin doğal ışık almayan ana mekanı bodrum kat hissinden uzaklaştırılmış olurken, proje genelinde kullanılan gerçek bitkiler, doğaya referans veren malzeme seçimleri ve soyutlamalar sayesinde de bu etki desteklenmiştir.

Yeni teknolojilerin ve ürünlerin tanıtılması amacıyla yapılan projede farklı etkinliklere yer verilebilmekte ve içerisinde bulunan deneyim merkezinin katlanır panellerle ayrılması sayesinde gerektiğinde ana mekana entegre olarak büyütülebilmektedir. Esnekliğin diğer mekanlarda da ön planda olduğu bu tasarımda farklı büyüklükteki toplantı odaları, farklı senaryolarla kullanılacak ofisler ve çeşitli deneyimler için tasarlanmış odalar da ana mekan etrafında yer almaktadır.

Firmanın kurumsal kimliği, ilerici yapısı ve mekanın teknolojik alt yapısı, seçilen tasarım öğeleri ve kurgularla entegre edilerek esnek ve samimi mekanlar yaratılmıştır. 

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beşiktaş
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Microsoft Turkey
Ana Yüklenici: Net Mimarlık
Proje Yöneticisi: CBRE | Source8 + Mitie
Aydınlatma Projesi: Planlux
Mekanik Projesi: DORENG
Elektrik Projesi: Atlantis
Akustik Projesi: MEA Akustik
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 400m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Aksu

Umut İyigün