Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özyeğin Üniversitesi ES-LAB

Bir inovasyon merkezi olan ES-Lab, Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy yerleşkesinde yer alıyor.

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Proje, değişim sürecinden geçen kampüsün imza binası olma niteliği taşımaktadır.

Projenin kapsamı, başlangıçta içinde yemekhane olması öngörülen betonarme kabuğun bir inovasyon merkezine dönüşmesidir. Bu fonksiyonel dönüşüm sadece bir bina içi organizasyon değişimi değil, kendini daha büyük ölçekte gösterecek olan kampüs organizasyonunun değişiminin bir başlangıcı olma niteliğindedir. Kampüs eğitim binalarının içinde bulunan bu inovasyon merkezi, öğrenciler için bir odak noktası olma özelliği taşımaktadır.

Zemin kotunun altında yer alan ES-Lab, üniversite tarafından yönetilen bir kuluçka merkezi etrafında çözülmüş olan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından kullanılan laboratuvarlarla çevrili, 80mx40m bir alandır. İçeride bulunan büyük atölye alanı, projelere ve  girişimci öğrencilere servis veren bir mekan olup, aynı zamanda farklı tip laboratuvarları bağlayıcı bir alan görevi görmektedir. Disiplinler arası ve multi-disipliner projelere ev sahipliği yapacak olan ES-Lab, projelerin tasarımından üretilmelerine kadar takip edileceği bir öğrenim mekanı olup, bu sürecin farklı aşamalarını tek bir alanda toplamakta ve farklı fonskiyonlardaki alanlar arasındaki sınırları belirsizleştiren bir mekan niteliği taşımaktadır.

Bu mekan etkileşim ve grup odaklı araştırmalara ev sahipliği yapan bir “sosyal bina” olarak tasarlanmıştır.  Bu tasarımın gerekliliklerinden biri de kapalı ve açık laboratuvarların dengesinin kurulması ve esnek mekan ihtiyacının karşılanmasıdır.

Toprak altına gömülü ES-Lab’in bulunduğu kot itibariyle varolan tek cephesi ve bu cephenin açıldığı bahçe,  yürütülen programların iç ve dış mekan arasındaki sürekliliğinin sağlanması adına korunan unsurlardır. Yeni müdahalelerden biri olan “kanyon”, mekanın karşı tarafında yer alan bir rampa olup, bu inovasyon merkezinin ana girişi niteliğindedir. Tavan döşemesinde açılan dairesel açıklıklar iç avlular oluşturup, teras ve iç mekan arasındaki görsel ilişkinin kurulmasını ve içeriye ışık alınmasını sağlamaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çekmeköy, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Özyeğin Üniversitesi
Ana Yüklenici: IO Yapı A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
Proje Yöneticisi: Fiba Gayrimenkul
Aydınlatma Projesi: ON/OFF Aydınlatma Tasarımı
Statik Projesi: Emir Mühendislik
Mekanik Projesi: Ekotasarım Danışmanlık
Elektrik Projesi: Enkom Mühendislik
Akustik Projesi: STD Akustik
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 4,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 7,600 m2

Pin It
Mimar

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar

Fatih Kariptaş

Quentin Gaucher

Burçe Karadağ

Selin Erdemirci

Özge Üstündağ

Beril Çiçek