Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

DDB Tuz Ambarı

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık'ın DDB Tuz Ambarı projesi ARKIV Seçkileri 2008'de yer alıyor.

170 yıllık eski Tuz Ambarı bir zamanlar şehrin endüstriyel bölgesi olarak kullanılan, ancak günümüzde özgün yapısını kaybetmiş Kasımpaşa'da konumlanmıştır. Önceden Tekel'e ait olan bu Tuz Ambarı'nın "Medina - Turgul DDB" tarafından kiralanmasıyla birlikte binanın kapsamlı restorasyon ve dönüşüm projeleri hazırlanmıştır.

10 metre yüksekliği aşan dört ayrı galerisiyle ve kalın taş duvarlarıyla son derece güçlü bir mekan olan Tuzambarı'nda, ihtiyaca yönelik olarak asma katlar planlanmış, çalışma hacimleri birbirine bu yolla bağlanmıştır. Ajansın farklı departman ve hizmet alanları, galerilere uygun olarak bölümlere ayrılmıştır.

Mevcut dolu - boş ilişkilerine uyularak, taş duvarlar korunmuş, ikinci bir strüktür çelik - cam olarak tasarlanmıştır.

Yapının orijinal dokusunun korunabilmesi için tüm taş duvar derzleri yıkanmış ve kimyasal analizler sonucu karar verilen solüsyonlarla kuvvetlendirilmiştir. Bu aşamada yıkılmış ve zarar görmüş bazı taşlar yeniden örülerek restore edilmiştir. Tüm elektromekanik tesisat, güçlendirilen çatı makasları arasından, açıktan götürülmüştür.

Ortaya çıkan sonuç, yaratıcı bir iş sahasına uygun, çalışanlarına bireysel çalışma alanları yaratan, modern, ama korumacı bir anlayışa sahip mimari çözümdür.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: DDB
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2008

Pin It
Mimar

Hasan Çalışlar

Kerem Erginoğlu

Elmon Pekmez

Türkan Yılmaz

Emre Erenler

Fatih Kariptaş