Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bodrum Demirbükü Evleri B Villası

Bodrum Demirbükü Evleri sitesinde bulunan B Villası, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı ve 2018 yılında inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bodrum yarımadasında yer alan, kuzeyi yoğun bir orman alanıyla ve doğusu denizle çevrili proje alanı, habitat uyumu açısından bölgenin en iyi örneklerinden biri olan Mesa Bodrum Demirbükü Evleri’ne ev sahipliği yapıyor. Aralarına konut bölgelerinin yerleştirildiği ve çevrenin yine arsa içindeki mevcut ağaçlarla oluşturduğu bütünlük, aynı zamanda bir doğal varlık rolü üstleniyor.

Bu konut bölgesi, kuzey tarafta rezidanslar ve denize yakın bölgede villalar olmak üzere iki ana kısma ayrılmakta. Villa bölgesi için çözülen 3 tip, iç mekan organizasyonu, arazideki yönelimleri ve bulundukları alana göre değişiklik gösteriyor.

Tiplerin vaziyet yerleşimi, arazideki eğim değişikliği, manzaralar ve mevcut ağaçlara göre yapıldı. Konutları doğru yerleştirmek için özel bir algoritma kullanıldı.  

Eğimden dolayı her villanın farklı kottan girişi olduğu için, her tip için farklı giriş senaryoları düşünüldü. Bu kot farkları ve giriş senaryoları ayarlanırken, villaların manzara ilişkisinin bozulmamasına dikkat edildi.

“Kentsel” bir yaklaşım olarak, bu yerleşimin topoğrafya ve mevcut habitata uyması hedeflendi ve bunun için yerleşkenin yamaca yerleşmiş antik bir Ege kenti görüntüsü vermesi için çaba sarf edildi. Yapı ve doğa dengesini kurmak adına evler farklı aralıklarla yerleştirilirken, arada kalan bütün bölgelerde mevcut ağaç dokusu müdahale minimumda olacak şekilde bırakıldı.

Eğimden ve toprağın yüzdece fazla olan kaya bileşeninden dolayı ehlileştirmek zor olan villalar arasındaki bölgeler gömülü bahçeler olarak tanımlanıyor. Bu bahçeler, parsellerin sınırlandırması görevini de gördüğü için, mülkiyet sınırını belirleyen yapay bir unsur kullanılmamasını da sağlıyor. Villa arasındaki ağaçlar, kayalar ve doğal çalılıklar mahremiyet sınırlarını belirlerken, sonsuz bir bahçe algısı da yaratıyor. Konutların kullanılabilir dış mekanları çatılar ve geniş teraslar olarak yerini alıyor.

Bütün villalar hem kış hem yaz yaşantısı için uygun olacak şekilde tasarlandı. Güneşi filtreleyen pergola ve gölgeliklerle beraber, bütün açıklıklardan içeriye dengeli bir şekilde güneş ışığı alınıyor. Kışın kullanılan yerden ısıtma, enerjisini güneş panellerinden alıyor.

İç-dış ilişkisi ön planda tutularak, iç mekanda metrekareler geniş tutularak tasarlandı. Zemin katta bulunan yaşam alanları denize bakan geniş teraslara sahiptir. Misafir ve ebeveyn yatak odalarını içeren kat, kışın tek kat olarak da kullanılabiliyor. Diğer bütün yatak odaları, havuzlu terasa ev sahipliği yapan bodrum katta yer almaktadır.

Bu muhteşem habitatın içinde çalışırken, evlerin mevcut doğa ve deniz ile ilişkisi korunurken, yerel malzeme kullanımına ve siluete minimum müdahaleye özen gösterildi.

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Mesa Mesken
Ana Yüklenici: Mesa Mesken
Peyzaj Mimarlığı: Ata Turak
Statik Projesi: Probi Mühendislik
Mekanik Projesi: Ersa Mühendislik
Elektrik Projesi: Elektra Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 390 m²

Pin It
Mimar

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar

Romain Cadoux

Emre Cestel

Aslı İngenç

Umut Atlı

Duygu Uzunalı

Elif Özüçağlıyan

Zeynep Sümbül Enhoş

Alp Kenan Koska