Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sahibinden.com Ofis

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan sahibinden.com projesi Bostancı'daki bir binanın 2 ayrı katında toplam 5.000 metrekarede gerçekleştirilmiş bir ofis düzenlemesi.

Teknoloji şirketinin ruhuna ve kurumsal duruşuna uygun olarak tasarlanan sahibinden.com ofisi, çalışan verimliliğini ve bütünsel konforunu arttıracak çözümler düşünülerek ele alındı.

Projede sadece çalışılan değil sosyal aktivitesi de olan bir çalışma alanı yaratmak öncelikli.Bu doğrultuda çalışanların iş dışında da vakit geçirebilecekleri farklı işlevler için mekanlar ayrılmış ve ayrıca şirketin uzun vadedeki büyüme öngörüsü incelenerek gerekli ofis kapasitesi sağlandı.

Yönetim kurulu, toplantı odaları ve çalışma alanlarının büyük çoğunluğunun yer aldığı 2. katın planlamasında binanın eliptik formu yönlendirici oldu. Geneli açık ofis olarak tasarlanan bu katın toplantı odası ve yönetici odası gibi kapalı mekanları yine bina formu gereği cepheyle ilişkilendirilmeden çözülmeye çalışıldı. 2. katın girişinde bulunan toplantı ve yönetici odalarına ait mekanlar planlanırken yerin verimli kullanılması amacıyla tercih edilen amorf formlar sağır duvarlarla oluşturularak ofis alanlarıyla ilişki koparılmaya çalışıldı. Bina cephesi ile taşıyıcı hat arasında kalan ve çevresi 250 m eden eliptik alan koşu parkuru olarak düzenlenerek rekreatif işlevlerin çalışma alanları ile içiçe geçmesi fikri öne çıkartıldı. Bu katın planmasında önem verilen diğer bir konu da binanın tam merkezinde yer alan toplanma alanı.Mekan, çalışanların sosyalleşebileceği,aynı anda farklı toplantı modellerine mekan oluşturabilecek ,oyun odası ve TV köşesi gibi eğlenceli alanlarla güçlendirildi.

Ofisin 1.500 m2'lik B1 katında çalışma alanı yoğunluğu daha az olup çalışanların bir araya gelebileceği sosyal alanlar ağırlıklı olarak yer alıyor. Bu katın 5 metrelik tavan yüksekliğinin avantajı ile oluşturulan asma katlar ve bunların ortasında kalan 225 m2'lik yüksek hacimli ve çok amaçlı kullanıma uygun alan, katlar arasındaki köprülü geçişler ile çevrelendi. Aynı zamanda bu mekana açılan basketbol sahası, fitness alanı ve kafeterya alanlarıyla çalışan odaklı bir ofis yaratıldı. "Brainstorming" adı verilen mekan, genç ve dinamik bir yapıya sahip olan sahibinden.com çalışanlarının yeni fikirlerin ortaya çıkmasında ihtiyaç duydukları, ofis mekanlarından kopuk ve kendilerini başka bir ortamda hissedetmelerini sağlayacak şekilde düzenlendi.

Harita
Künye
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Sahibinden.com
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 5000 m2

Pin It
Mimar

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar

Emre Erenler

Türkan Yılmaz

Ayşe Selin Gürel

Ülkücan Turhan

Ezgi Sönmez

Niyazi Külahlı

İsmail Serdar Demir