Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi

Boytorun Architects tarafından iç mekan tasarımı yapılan Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi İstanbul'da bulunuyor.

Ofis, projeyi anlatıyor:

Mercedes-Benz için tasarlanan IT Hizmetleri Merkezi, çalışanların motivasyonunu artıracak, sosyalleşmelerine imkan tanıyacak, dinamik ve enerji veren bir anlayışla tasarlandı.

Başta kullanılan malzeme ve mobilyalar olmak üzere tüm hacimde renkleri ve formları farklı kompozisyonlarda bütünleştirerek ön plana çıkartmanın amaçlandığı Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi, canlı bitkiler, doğal malzeme kullanımları ve yeşil vurgusuyla sıradanlığı kıran bir anlayışla ele alındı.

Toplamda 5.900 m2 alanda kurgulanan ve her gün yaklaşık olarak 360 çalışanı ağırlayan Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi’nde, çalışanlara doğal bir ortamda olduklarını hissettirmek amacıyla, markanın dinamik ekibinin çalışma tarzıyla bütünleşen ve canlı renk kullanımlarıyla ferahlatılan bir iç mekan yaratmak hedeflendi. Açık ofis alanlarında gün ışığının etkin kullanımını artırmak amacıyla binanın mevcut pencere büyüklükleri yeniden düzenlendi.

Çatı katında, açık ofis ve yönetim birimlerinin merkezinden konumlandırılan elips biçimindeki toplantı odası, sadece konumuyla değil aynı zamanda şeffaf kurgusu ve dikkat çekici formuyla da güçlü bir odak noktası tanımladı. Ahşap malzeme kullanımı ve geçişli çakıl zemin kurgusuyla zenginleştirilen teras alanıyla çalışanların dinlenmeleri, sosyalleşmeleri ve çeşitli organizasyonlar düzenleyebilmeleri için nitelikli bir alan yaratıldı. Kahve molalarının ve ufak toplantıların daha keyifli geçmesi hedefiyle tasarlanan yüksek sırtlı mobilyalar, çalışma alanını hem tanımlayan hem de bölen elemanlar olarak kurgulandı.

Bina genelinde zemin katların karşılama ve teknik birimlerin bulunduğu alanlar olarak kullanıldığı Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi’nde açık ofisler, yönetici birimleri ve sosyal alanlar ikinci ve üçüncü katlarda konumlandırıldı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Esenyurt
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Mercedes-Benz Türk
Ana Yüklenici: Mercedes-Benz Türk
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 5.900 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yudum Boytorun

Semih Boytorun

İzzet Filizer

Hande Şanlımeşhur