Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Philip Morris SA, Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. Toplantı Odaları

Philip Morris SA genel müdürlük binası içinde 500 metrekare alana sahip tek kat, mimaristudio tarafından toplantı ve eğitim amaçlı kullanılmak üzere yeniden tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Projenin tasarım ve projelendirilmesi mimaristudio imzası taşımaktadır. Yapılan çalışma ile, önceden kısmen toplantı odalarının da yer aldığı katın tamamı, toplantı, eğitim ve video konferans amaçlı kullanımlara uygun toplantı odaları olarak tasarlanmıştır. 

Proje çalışmalarına, firmanın toplantı alanları ile ilgili güncel ihtiyaçları dinlenerek, yapılan planlama etütleri ile başlanmıştır. 3 tanesi video konferans alt yapısına sahip toplam 5 toplantı ve eğitim salonu, kullanım amacı ve genel ihtiyaçlar doğrultusunda 6, 16 ve 25 kişilik kapasiteye sahip olarak planlanmıştır. 

Her katın, bina en üst kotundan doğal ışık alan bir galeri holüne açıldığı binada, çalışmanın yapıldığı katta da bu doğal ışıktan azami faydalanılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede tüm odaları birbirine, galeri holünü saran mevcut bir koridor bağlamaktadır. Bu koridora toplantı odalarının yanı sıra, gerek şirket içi çalışanları, gerekse dışarıdan gelen misafirlerin kullanımına yönelik bir vestiyer odası, oda içlerine yeme-içme ikram servisinin yapılabileceği geniş bir mutfak alanı ile tuvaletler açılmaktadır. 

Odaların planlamasında en önemli tasarım kriteri, ekrana odaklanma, tüm katılımcıları birbirlerinin görüş açısını kesmeden bu alana yönlendirme olmuştur. Bu yaklaşım özellikle aydınlık seviyesi önemli olan video konferans odalarında aydınlatma tasarımı ile de bütünleştirilmiştir. 

Tüm odalar, kullanımları doğrultusunda birbirinden farklı bir tasarım yaklaşımı ile ele alınmıştır. Her bir odada mimaristudio imzası taşıyan toplantı masaları ve sabit mobilya imalatlarının yanında, mekan iç cepheleri, zemin ve tavanları da o mekanın iç mimari dilinde kurgulanmıştır. Özellikle 2 odanın tavan ve aydınlatma tasarımı, mimaristudio imzası taşımakta olup, tamamı özel olarak üretilmiştir. Katta, her odaya servis veren ortak bir servis mutfağının bulunmasının yanında, her oda içinde, o mekana özel tasarlanmış birer yeme-içme servis köşesi de planlanmıştır. 

Zeminlerinde kaplama malzemesi olarak modüler halı tercih edilirken, odalara yönelik farklı tasarım yaklaşımı, zemin tasarımlarında da karşımıza çıkmaktadır. Oda bütününün bir parçası olan zeminlerde farklı malzeme, renk, doku, kesim ve ebatlarda kullanılan modüler halı uygulaması ile butik bir çalışma sergilenmiştir. Tüm iç mekan cepheleri yine bu bütünün birer parçası olarak mimaristudio tarafından bağımsız şekilde tasarlanmıştır. Sabit mobilya imalatlarını, gerek koridor, gerekse oda duvarları için seçilen, farklı yüzey ve özelliğe sahip duvar kağıtları desteklemektedir.

Doğal ışık kullanımı sadece galeri holünden değil, aynı zamanda katın bir bölümünün de açıldığı dış cepheden de sağlanmaktadır. Fiziksel olarak dış cepheye açılan odalarda, firmanın muhteşem bahçesinin etkisi içeriye taşınmıştır. Mevcut peyzaj bu mekanların adeta bir parçası olarak düşünülmüştür. 

Aydınlatma hesapları bağımsız olarak ele alınan odalarda, mekanın tasarım yaklaşımına uygun şekilde seçilen hazır ürünler, mimaristudio tasarımı olan özel üretim aydınlatma ürünleri ile birlikte kullanılmıştır. Tamamı LED ürünlerin tercih edildiği projede, lineer, noktasal ve farklı geometrideki aydınlatma armatürleri, aynı zamanda kullanıldığı mekanın tavan tasarımını tamamlayan önemli parçalardır. Otomasyon ile desteklenen odaların kullanımları, günün farklı saatlerinde, ihtiyaç dahilinde aydınlatma seviyelerinin da ayarlanmasına imkan tanımaktadır.

İşveren firmanın kurumsal kimliği ve gelişen yenilikçi vizyonu ile uyumlu bir yaklaşımla tasarlanan proje, titiz bir uygulama ve kontrol çalışmasının ardından kullanıma açılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Philip Morris SA, Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş
Ana Yüklenici: DPI Mimarlık
Mekanik Projesi: Turkuaz Mekanik
Elektrik Projesi: Frekans Elektrik
Fotoğraf: Gürkan Akay
Şantiye Yöneticisi: Mehmet Şahin Yüksel
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayça Akkaya Kul

Önder Kul

Tolga Bozok

Kaan Gülkıran