Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Polimeks İnşaat Aşkabat İdari Binası

Mimaristudio Aşkabat'ta tasarladığı Polimeks İnşaat idari binası projesini anlatıyor:

1995 yılından itibaren özellikle yurt dışında gerçekleştirdiği proje ve inşaat faaliyetleri ile adını duyuran, sektörün lider firmalarından olan Polimeks İnşaat' a ait 8000 m2 kapalı kullanım alanına sahip Aşkabat İdari Binası, mimaristudio ekibinin 3 aylık tasarım ve proje çalışmaları ile 2013 yılı içinde hayat bulmuştur.

Merkez, 3 çalışma, 1 yönetim, 1 yönetim ağırlama ve 1 restaurant ve sosyal faaliyet katı olmak üzere toplam 6 kattan oluşmaktadır.

Mimari projesi Polimeks İnşaat tasarım grubuna ait yapının, mimaristudio ekibi tarafından gerçekleştirilen ic mimari tasarımı, firmanın her geçen yıl gelişen iş hacmi ve yenilikçi vizyonuna yanıt verebilecek şekilde kurgulanmıştır.

Yapı, merkezinde yatay ve düşey dağılım aksı olan bir çekirdek ve etrafında kurgulanan iki bloktan oluşmaktadır. Çağdaş bir tasarım yaklaşımına sahip ana giriş ve karşılama holü, aynı zamanda kurumsal bir çizgide irdelenmiştir. Özellikle bu katın devamında yer alan çekirdek alanında, geçmişten günümüze hayat bulan önemli Polimeks projeleri vurgulanmıştır.

Yönetim katı dışında çalışma alanları açık ve şeffaf bir çalışma düzeninde planlanmıştır. Farklı çalışma birimleri, bulundukları katlar için düşünülen farklı renkler ile birlikte tanımlanmıştır. Bununla birlikte yönetim katında her birim, ihtiyaçlarına göre bağımsız olarak ele alınmış ve tasarlanmıştır. Kullanılan yapı malzemeleri, renk ve detayları ile genel çalışma alanlarından farklı bir çizgide, kurumsal bir dilde düşünülmüştür. Katta ana aks, karşılama alanı ve buna bağlanan bir dağılım holü şeklinde planlanmıştır. Firma kurucularının ayrı bir bekleme alanına sahip olduğu katta, yönetici çalışma birimlerinin yanında, toplantı mekanları da tasarlanmıştır. En üst katta ise teraslı bir ağırlama alanı mevcuttur.

Binanın en alt katı, çalışanların kullanımına açık yemek, spor ve oyun faaliyetlerine ayrılmıştır. Özellikle yemek alanı, çalışan profiline uygun şekilde bir firma yemekhanesinden ziyade dinamik bir yeme-içme ve dinlenme mekanı olarak düşünülmüştür.

İç mimari tasarım yaklaşımı içinde genel çalışma alanlarını vurgulayan renkler dışında, doğal taş, cam, metal ve ahşap gibi doğal malzemeler, kurumsal kurguyu vurgulayan renk ve ürün kombinasyonları ile binaya özel tasarlanan tüm detaylarda tercih edilmiştir.

Aydınlatma tasarımı, binanın iç mimari çalışmaları ile birlikte her kata özel olarak ele alınmıştır. Tüm katlardaki mekanların gün ışığı seviyeleri tespit edilmiş, çalışma konforunu sağlayacak aydınlık seviyeleri hesaplanmıştır. Çalışmalar ile, gerek tavan planı kurgusu, gerekse renk ve ürün tipleri ile mekan tasarımlarını tamamlayan bir aydınlatma konsepti ortaya konmuştur. Bu kurgu ile de genel çalışma birimleri, ana karşılama holü, yönetim alanları ve restaurant bölümü gibi sosyal alanlarda farklı tip ve özellikte ürünler tercih edilmiştir.

Bulunduğu coğrafyada hayata geçirilen projelerin aksine, modern, yenilikçi bir tasarım yaklaşımı ile tasarlanan binanın, mekanların birer parçası ve tamamlayıcısı olan çoğu ürün de yine bu proje için mimaristudio tarafından tasarlanmış ve projelendirilmiştir.

Bu bağlamda tasarım yaklaşımı ve genel çizgisi ile bölgede bir ilk sayılabilecek yapı, firmanın Türkmenistan içindeki merkezi olmasının yanında, lider ve vizyoner kimliğini de temsil etmektedir.

Künye
Proje Yeri: Aşkabat, Türkmenistan
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Polimeks İnşaat
Ana Yüklenici: Polimeks İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Polimeks İnşaat Aşkabat Peyzaj Grubu
İç Mekan Projesi: mimaristudio
Proje Yöneticisi: Müge Katlandur Çetiner, Esra Eren Tekcan
Aydınlatma Projesi: mimaristudio
Statik Projesi: Polimeks İnşaat Aşkabat Statik Grubu
Mekanik Projesi: Polimeks İnşaat Aşkabat Mekanik Grubu
Elektrik Projesi: Tasarım Proje
Tesisat Projesi: Polimeks İnşaat Aşkabat Mekanik Grubu
Fotoğraf: Ozan Çakmak
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 8,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayça Akkaya Kul

Önder Kul
Yardımcı Mimar(lar)
Numan Balkaş
Kürşad Hazer