Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aşkabat Kapalı Spor ve Atletizm Salonu

MDArch Mimarlık Aşkabat'ta bulunan projeyi anlatıyor:

Polimeks İnşaat’ın müteahhitliğini üstlendiği Aşkabat Olimpiyat Köyü Kapalı Spor Salonu’nun iç mimari konsept projesinde, ülkenin kültürel kodları ve işveren talepleri doğrultusunda canlı renkler ve yerel geometrik formlar tercih edildi.

Binanın merkezine yerleşen eliptik formdaki kapalı atletizm salonunu çevreleyen tribün koridorları, seyirci kafe, konferans salonu, VIP kafe ve izleme teraslarının birbirinden farklı konsepte olmasına özen gösterildi.

Spor konseptini yansıtacak canlı renklerin yanında dinamik diyagonal hatlar zemin, duvar ve tavanlarda sıklıkla kullanıldı. VIP localarında ise daha sakin renkler ve dokular tercih edilerek içeridekilerin sahadaki oyuna odaklanması hedeflendi.

Ana giriş, spor alanında bulunan koşu kulvarlarından esinlenerek zeminde baskın bir kırmızı hat ile belli edildi. Zemin katta bulunan genel seyirci kafe alanında kullanılan dinamik renkler ve çapraz çizgili hatları yumuşatmak için zeminde ahşap parke kullanılırken dış mekana cephesi olan VIP Kafelerde ise sarı renk hakim olarak belirlendi.

Tribün koridorundaki girişler ise koridorun uzunlamasına verdiği perspektif etkiyi azaltmak amacı ile her tribün girişi bir çatı elemanı olarak karşı duvarla ilişkilendirildi. Tribün koridorları aynı zamanda Bowling salonu ve Satranç okuluna da bağlantı sağlamakta.

 

 

Künye
Proje Yeri: Aşkabat, Türkmenistan
Proje Tipi: Spor Salonu
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
İşveren: Polimeks İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 470,000 m2

Pin It
Mimar

Görkem Volkan