Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Maldivler Spor Kompleksi

Tago Architects, AGT Constructions iş birliği ile Maldivler’in Hulhumale Adası’nda, bünyesinde spor salonu, antrenman sahaları, otel, konut, kongre merkezi ve ticari fonksiyonlar barındıran bir spor kompleksi tasarladı.

TAGO Mimarlık projeyi anlatıyor:

Uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanan, 22.300 metrekarelik “Maldivler Spor Kompleksi”nin tamamlandığında, çok fonksiyonlu yapısı ile yapay ada Hulhumale’nin gelişimine önemli katkılarda bulunması bekleniyor. 

Ada üzerinde iki ayrı ana kütle olarak tasarlanan Maldivler Spor Kompleksi’nde ana işlev ve işletmeye dair fonksiyonlar birbirinden ayrılarak, büyük kütlede ana spor salonu, antrenman sahaları ve serbest dinlenme alanlarına; küçük kütlede ise otel, konut fonksiyonları, satış birimleri ve kongre salonuna yer verildi. İki yapı bloğu arasında oluşturulan sokak dokusu, kompleksin bir bütün olarak algılanmasını, çeşitli işlevlerde geçişlilik sağlanmasını ve ortadaki yol alanının meydanlaşarak kullanılmasını sağladı.  

1500 kişilik seyirci kapasitesine sahip spor salonunun yer aldığı büyük kütle, yanı sıra genel kullanıma açık olarak, 2 kat yüksekliğinde tasarlanan transparan fuayeyi, antrenman sahalarını, masa tenisi, bilardo ve bowling alanları ile bir kafeyi bünyesinde barındırıyor. Basketbol, hentbol, futsal ve netbol müsabakaları için uygun büyüklükteki ana spor salonu, gerektiğinde ikiye bölünerek iki ayrı basketbol sahası ya da konser alanı olarak kullanılabiliyor. Kompleks içinde yer alan antrenman alanları ise 1 basketbol, 1 netbol, 1 hentbol, 1 futsal, 2 adet voleybol, 2 adet squash ve 5 adet badminton sahalarından oluşuyor. Klinik ve gym alanları giriş katta, spor merkezi yönetimi ve VIP odası ise üst katta konumlanıyor. 

Tago Architects tarafından Maldivler Spor Kompleksi bünyesinde tasarlanan “Otel”, iç ve dış mekanların akıcı birlikteliğinden doğan bir bütün olarak ele alındı. Ticari birimler ile otel lobisi arasında kalan avlu, fuaye ve açık kokteyl alanı olarak işlevlendirildi. İlk katları otel müşterilerine ayrılmış olan ana binanın üst katları ise rezidans kullanıcılarına tahsis edildi. Otelin kahvaltı mutfağı ve kafe alanı, spor kompleksinin tüm kullanıcılarına servis verecek şekilde konumlandırıldı.

Kompleks bünyesinde yer alan kongre merkezi, hem kongre organizasyonlarına hem de oturma düzeninde 1000, kokteyl düzeninde ise 2000 misafirin ağırlanabileceği davetlere ev sahipliği yapabilecek çok amaçlı bir salon şeklinde; ticari birimler ise kendi içlerinde bir pasaj konseptinde tasarlandı.

Künye
Proje Yeri: Hulhumale, Maldivler
Proje Tipi: Spor Salonu, Otel / Motel, Konut Sitesi / Grubu, Kongre Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür, Rekreasyon / Spor
Proje Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 22,325 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi