Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

EWE & Bursagaz Merkez Binası

Yerel doğalgaz distribütörlerinin merkez binası olarak tasarlanan EWE & Bursagaz binası Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Bursa’da Osmangazi’de konumlanıyor.

Yerel doğalgaz distribütörlerinin merkez binası olarak tasarlanan EWE & Bursagaz binası Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Bursa’da Osmangazi’de konumlanıyor. 

Müşterilerinin beklentilerine uygun prestijli bir merkez ofis olarak ele alınan EWE & Bursagaz’da tasarım ve yenilenebilir enerji sistemleri birbirine entegre bir şekilde uygulandı. Böylelikle ofis yaşamı ve doğa dostu enerji sistemleri arasında pozitif bir bağ kuruldu. Farklı boşluklu prizmaları transparan yüzeylerle buluşturarak büyük, birleşik bir küp izlenimi sunulan yapıda her prizmatik kütle ofis çalışanlarına yönelik açık bir terasla bütünleştirildi. Teras çatının aynı zamanda güneş panellerinin yarattığı gölgeleme unsuruyla sofistike bir açık alan deneyimi yaşatması sağlandı.

Yüksek niteliklere sahip bir çalışma ortamı oluşturmanın çok önemsendiği EWE & Bursagaz’da  ofisin çevresini gölgeleyerek saran dış cephe kaplaması kullanıldı. Cephe kaplamasının bir yüzeyi modüler BIPV panelleriyle kaplanırken, diğer yüzeyi gölgelendirmede kullanılan boyalı camlarla kurgulandı. Bina gölgelerin oluşturduğu düzensiz bir ritimle ışık kontrollü, konforlu iç mekanlar hesaplanarak oluşturuldu.

Doğa dostu ve çevreci bir proje olarak Leed Platinium’a aday olan EWE & Bursagaz binasında, bütün su ve elektrik tüketiminin kontrolü otomatikleştirilmiş sistemlerle sağlandı. Hem inşasında hem de dekorasyonunda kullanılan malzemeler uluslararası ‘yeşil bina’ standartlarına uygun olarak seçildi. Yağmur sularının ve atık suların mekanik olarak kontrol edildiği yapıda, cephedeki PV panellerinin ve rüzgar tribününün binanın enerji ihtiyacının %3 ünü karşılaması bekleniyor.

820 m2 arsa alanı ve 9500 m2 inşaat alanına sahip,7 normal kat ve 3 bodrum kattan oluşan EWE & Bursagaz, Mayıs 2016 itibarıyla kullanılmaya başladı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Osmangazi, Bursa
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Enervis Enerji Servis Sanayi AŞ
Statik Projesi: Alaaddin Gönençler
Mekanik Projesi: ABC Mekanik
Elektrik Projesi: HB Elektrik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 820 m2
Toplam İnşaat Alanı: 9,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gökhan Aktan Altuğ