Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ulugöl Otomotiv

İstanbul Anadolu yakasının gelişen, ve son yıllarda oldukça yoğunlaşan yapılaşmasıyla ön plana çıkan Ataşehir semtinde yer alan proje, semtin en işlek caddelerinden birinde konumlanmakta.

TAGO Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Anadolu yakasının en önemli yaşam ve finans merkezlerinden biri haline gelen Ataşehir’de, bölgenin en işlek caddelerinden birinde konumlanan Ulugöl Otomotiv Ofis Binası, pek çok ikonlaşmış, yeni nesil gayrimenkul projesine ev sahipliği yapan bu bölgede fonksiyonel, özgün ve nitelikli bir mimari tasarım, dinamik bir kütle kurgusu ve akıllarda yer tutacak bir cephe kimliğiyle bütünleştirerek ele alındı.

Projenin ana tasarım kararları, kentteki fiziksel çevre verilerini analiz ederek sürdürülebilir, rasyonel ve düzenli bir strüktür vizyonuyla hareket etmek ve standart ofis tipolojisini yeniden kurgulamak üzerinde şekillendirildi. Böylelikle değişken kütlelerle cephenin çok yönlülüğünü sağlamak, statik kurgu göz önünde bulundurularak ara katlarda boşluk ve doluluk ilişkileri oluşturmak, yeşil teraslarla ofis işlevi birlikteliğini ve ortak alanlarla çalışanlar arasındaki sosyal etkileşimi sağlamak gibi amaçlar hedeflendi. Aynı zamanda, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu düşünülerek yeşil alanlar çalışma mekanlarına entegre edildi ve iş ortamının şeffaflığı artırıldı.

Cephenin malzeme farklılıklarıyla zenginleştirilmesi amaçlanarak, terasların iç yüzlerinde kırmızı kompozit paneller, binanın sağır cephelerinde ise taş desen seramikler kullanıldı. Ofis cephesinde de mesh güneş kırıcı paneller ve dikey elementlerle güneşin olumsuz etkisi azaltıldı. 15000 m² inşaat alanıyla, 5 adet bodrum kat, zemin kat ve 10 adet normal kattan oluşan Ulugöl Otomotiv Ofis Binası’nın batı cephesinin zemin katı sergi salonu, doğu cephesi ise ofis girişleri ve açık otopark olarak ayrıldı. Kapalı otoparklara araç asansörleriyle bağlanılması sağlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ataşehir, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Ulugöl Otomotiv
Fotoğraf: Gürkan Akay
Toplam İnşaat Alanı: 14.600 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gökhan Aktan Altuğ

Mevlüt Duymaz

Müge Eker Eryayar

Dilara İlker

Osman Çavuşoğlu