Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bulvar 216

Ataşehir'de konumlanan Bulvar 216, TAGO Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Anadolu Yakası’nın birçok yeni projeye ev sahipliği yapan semti Ataşehir'de konumlanan Bulvar 216, mağazaların ve kafelerin bulunduğu 4 ticari ve 4 ofis katından oluşan bir yaşam merkezi olarak planlandı.

Ataşehir caddesi üzerinden bakıldığında geriye doğru çekilen tasarımı ile hemen arkasında bulunan Mimar Sinan Cami'sinin siluetini koruyan yapı içerisinde, konfor standartları ve yaşam kalitesi için nefes alacak alanlar düşünülerek tasarlandı. Yapının tasarım dili bağlamında sade ancak dikkat çekici olması amaçlandı.

Arazi kotlarının farklılaşması sonucu oluşan eğimler, her kottan giriş alınmasına ve yaya sirkülasyonunun kesilmeden devam etmesine olanak tanırken yapı, hiçbir ticari alanın durağanlaşmasına fırsat vermeyecek ve yaya hareketinden tüm birimlerin yararlanmasını sağlayacak şekilde tasarlandı. Bununla birlikte 5 otopark katı, batı rampasından ulaşıma açıldı.

Kütleyle arazi arasında kurulan ilişki, aynı zamanda arazinin yanında bulunan park ve açık teraslar arasında da devam ettirildi. Bu açık teraslar, kattan kata geri çekilerek daha ferah, doğrudan gün ışığı alan konforlu alanlara dönüştürüldü. Böylelikle yapıdaki iç-dış ilişkisi yeniden tanımlandı.

Üst ofis katlarındaki çekirdek ve çalışma alanları ilişkisi verimlilik ve gün ışığı açısından ele alınıp optimum mimari çözümlere ulaşıldı. Kullanılan prekast parapetler ile kütledeki geri çekilmelerin net olarak algılanabilmesi sağlandı. Ön plandaki hareketli parapet, mağaza ve ofis cephelerini sarmalayan, kütlenin belirginliğini ve formunu netleştiren ayrı bir araç olarak kullanıldı. Her katta bulunan açık terasları saran, değişken kesitleri ve yükseklikleri ile yapıya kimlik kazandıran bu beyaz şeritler, yüzeylerindeki ışık-gölge oyunlarıyla da binaya farklı bir perspektif kazandırdı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Ataşehir
Proje Tipi: Ofis
İşveren: ÖZAK GYO
Ana Yüklenici: İnter Yapı
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 5,874 m2
Toplam İnşaat Alanı: 46,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gökhan Aktan Altuğ

Mevlüt Duymaz

Müge Eker Eryayar

Deniz Düvenci

Hakan Özbek

Kezban Taş