Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Allianz Tower

FXFOWLE Architects Küçükbakkalköy İstanbul'da bulunan Rönesans İnşaat'ın ofis kulesini tasarladı. Kule 2014 yılından beri Allianz Türkiye tarafından kullanılıyor.

FXFOWLE Architects projeyi aşağıdaki gibi anlatıyor:

İstanbul Allianz Tower binası tasarımını bağlamından alıyor: Avrupa ve Asya'nın buluştuğu yerde, hem kadim hem de modern bir şehir. Yapı, heykelimsi kütle, güneşe duyarlı kabuk ve yeşil alanları bir araya getiriyor. Kulenin tasarımı, Kapadokya'nın eşsiz tarihi ve coğrafi peyzajını oluşturan peri bacalarından ilham alıyor.

İslam mimarisinde hemen hemen her yüzey, karmaşık geometrik desenler ile bezenmiş. İslami tezhip kültüründe bulunan ve kulenin temel formunu oluşturan çok yüzlü obelisk, kulenin yüzeyinde ve plaza tasarımında şekil buluyor. Hem doğrudan güneş ışığın kesen hem de sokak ile ev arasında görsel engel oluşturan, İslami yerel mimarlığın öğelerinden biri olan mashrabiya perdesi de kulenin kabuğunda yeniden üretildi. Yapının cam yüzeylerini örten, bezemeli bu 'altın perde', ısı yükünü azaltmak üzere bakıya göre konumlandırıldı. Güneş-kırıcı bu altın örtünün ilhamlarının arasında "Egzotik Şark"ın hassasiyeti, Paco Rabanne'nin elbiseleri ve Klimt'in "The Kiss" tablosundaki örtü de yer alıyor. Yapının kabuğu kültürel ve iklimsel amaçları bir araya getiriyor. Kültürel referanslar birer sembol olarak yapının mantık ve işlevselliği ile bütünleşiyor.

Sürdürülebilirlik hedefi de, yapı için bir dizi temel değişken sağladı. Sonuç ise: Türkiye'nin ilk LEED Platinum gökdeleni. Üç gruptan oluşan gök bahçeleri, iç, dış arasında ve dinlenme alanları için ısıl tampon bölgesi oluşturmak üzere önemli açıklıklarda konumlandırıldı. Kuleyi taçlandıran, mimari ve bitkisel örüntülerden oluşan büyük bahçe, ahşap konferans salonunu içeriyor. Plaza katındaki 'su bahçesi' gökyüzünü ve kuleyi yansıtıyor, 'batık bahçe' alt katlara yeşil ve ışık sağlıyor ve son olarak 'piazza' da bir toplanma alanı yaratıyor. Bu yeşil alanlar gökdelen yapılarına içkin olan kapalı mekan hissiyatını kırıyor.

Kulenin gövdesi betonarme, tepesi ise çelik konstrüksiyona sahip. Yapısal cam elemanlar, gök bahçeleri boyunca uzanıyor, yapının podium alanı da ince bir cam duvar ile ayrılıyor. Yapıda kullanılan, yükseltilmiş döşeme sistemi uyarlamaları kolaylaştırıyor ve enerji-etkin bir havalandırma sistemine yer sağlıyor.

İstanbul Allianz Tower, süsleme ile verimliliği bir araya getirirken, "Şark"ın ruhu ve atmosferini ortaya koyuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Ataşehir
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Erhan Fehmi Kobal, Murat Bilsay, Behiç Şensoy, Yasemin Cihangir
İşveren: Rönesans Gayrimenkul Yatırım
Ana Yüklenici: Rönesans Teknik
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
Statik Projesi: DeSimone Consulting Engineers APCB
Mekanik Projesi: Cosentini, Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Cosentini, FDC Mühendislik
Çelik Projesi: Veni Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Alara
Fotoğraf: David Sundberg, Esto
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 13,810 m2
Toplam İnşaat Alanı: 84,850 m2

Pin It
Mimar

Dan Kaplan

Fatin Anlar